mapa strony   |
SmodCMS

 

Gmina Łuków: Święto plonów w Zalesiu - IAS24

Sołectwo Krynka przygotowało najładniejsze wieniec na tegoroczne Dożynki Gminy Łuków. Drugie miejsce zajęła propozycja mieszkańców Gołąbek, a trzecie Klubu Młodych Duchem z Sięciaszki Pierwszej.W sumie w konkursie, który w niedzielę 31 sierpnia w Zalesiu zorganizował Gminny Ośrodek Kultury, uczestniczyło 19 wieńców z 18 miejscowości.

Prezentacja wszystkich propozycji odbyła się po polowej mszy świętej dziękczynnej za tegoroczne zbiory, która zainaugurowała święto plonów. Jego gospodarzami tym razem były Sięciaszka Pierwsza i Zalesie. Po eucharystii starostowie dożynek Maria Smyk z Sięciaszki Pierwszej i Jarosław Krasnodębski z Zalesia przekazali bochen chleba wójtowi gminy Łuków Mariuszowi Osiakowi i przewodniczącemu Rady Gminy Tadeuszowi Federczykowi. Dzieleniu chleba między uczestników uroczystości towarzyszyły pieśni dożynkowe w wykonaniu zespołu "Zalesianki".

Dziękując rolnikom za ich codzienną, ciężką pracę, Mariusz Osiak podkreślił, że choć zapewnia ona samowystarczalność żywnościową kraju, często jest niedoceniana. - Brak stabilności cen płodów rolnych, ciągła niepewność, czy praca w rolnictwie zapewni wystarczające środki finansowe - to problemy, z którymi muszą się Państwo mierzyć każdego dnia. Życzę, żeby nie musieli Państwo zadawać sobie więcej takich pytań, żeby spokojnie mogli rozwijać swoje gospodarstwa i cieszyć się z wykonywanej pracy, która zapewni godne życie - mówił wójt Osiak. Życzenia dla rolników złożyli również radny sejmiku wojewódzkiego Krzysztof Głuchowski, starosta łukowski Janusz Kozioł i burmistrz Łukowa Dariusz Szustek, a listy do uczestników dożynek skierowali Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski i Wojewoda Lubelski Wojciech Wilk.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją święto plonów było też okazją do uhonorowania zasłużonych rolników. Przedstawiciele wszystkich 36 sołectw otrzymali gratulacje od przewodnicząceo Rady Gminy i wójta oraz upominki, ufundowane przez firmę "Mega", która podczas dożynek prezentowała maszyny i urządzenia rolnicze.

Część artystyczną święta rozpoczął powstały niedawno Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Gminy Łuków, dla którego było to debiut sceniczny. Potem na scenie prezentowały się: "Niezapominajki" z Dminina, "Jagódki" ze Zdżar, "Kumpele" z Gręzówki, "Mroczkowiacy" z Jeleńca w gminie Stanin, "Melodia" z Domaszewnicy w gminie Ulan, "Świderzanki" ze Świderek w gminie Wojcieszków, młodzieżowy kabaret "LookOff", muzyczna młodzież z gminy Łuków, a także soliści folkowi Jerzy Sadło i Henryk Wysocki oraz duet gitarowy Leszek i Jarek. Ponadto studio taneczne "Bunga Dance" przygotowało pokaz zumby, a całość zakończyła dyskoteka z zespołem "Spectrum Live" i DJ Valdee'm.

Najmłodsi uczestnicy święta plonów mogli korzystać z dmuchanych zjeżdżalni, trampolin a także stoisk z zabawkami, lodami i watą cukrową, a dorosłym swoją ofertę prezentowały m.in.: sołectwa, koła gospodyń wiejskich, Nadleśnictwo Łuków, łukowski zespół Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Stowarzyszenie Artystów i Twórców Gminy Łuków i Gminna Biblioteka Publiczna.

Organizatorami tegorocznych dożynek, oprócz Sięciaszki Pierwszej i Zalesia, były Gmina Łuków, Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowie, korzystający ze wsparcia sponsorów. Byli wśród nich: firma "Mega", "Juwi Energia Odnawialna", "Łuksja", "MEL-KAN", Bank Spółdzielczy w Łukowie, Zakład Robót Drogowych i Budowlanych "Markop", Bank BGŻ Oddział Łuków, Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Karola Dybciaka, "Concordia Ubezpieczenia" oraz Centrum Medyczno-Diagnostyczne Przychodnia Zdrowia w Aleksandrowie.

Gmina Łuków - foto

Opublikowano dnia: 2014-09-02 przez: * webadmin * w kategoriach: Media o nas
| Wróć do listy artykułów