mapa strony   |
SmodCMS

 

Gmina Łuków: Pamiętają o bohaterach - IAS24

Byli żołnierze Armii Krajowej, uczniowie z gminy i miasta Łuków, a także przedstawiciele wojska, władz państwowych i samorządowych oraz liczne grono mieszkańców uczcili w niedzielę 13 września ofiary II wojny światowej.Uroczystość w Gręzówce w gminie Łuków odbyła się w 70. rocznicę zakończenia największej wojny w historii ludzkości i 70. rocznicę zamordowania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa legendarnego dowódcy AK z "Jaty" kapitana Wacława Andrzeja Rejmaka pseudonim "Ostoja" i jego adiutanta porucznika Mieczysława Kańskiego pseudonim "Czeczot".

To właśnie w okolicach Łukowa działał Oddział Partyzancki I Batalionu 35. Pułku Piechoty Armii Krajowej, dowodzony przez kapitana Rejmaka, a wśród uczestników niedzielnych obchodów byli członkowie jego rodziny.

O legendarnym dowódcy i okolicznościach towarzyszących zakończeniu II wojny światowej mówił we wstępie do niedzielnych uroczystości w Gręzówce pełniący obowiązki prezesa łukowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Grafik.

Mszę świętą w intencji ojczyzny odprawił w miejscowym kościele proboszcz parafii w Gręzówce ksiądz Adam Krasuski. Po eucharystii uczestnicy obchodów przeszli na cmentarz wojenny, gdzie z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych dowodzonej przez porucznika Marcina Sztobryna odbył się apel poległych, odczytany przez majora Artura Ostrowskiego z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, a potem zabrzmiała salwa honorowa.

Ważnym elementem rocznicowych obchodów były relacje świadków działań wojennych sprzed 70 lat. Bezcennymi wspomnieniami o kapitanie Rejmaku podzielił się, m.in. jeden z ostatnich żyjących jego podkomendnych - major Polikarp Paduch pseudonim "Jar", który jest prezesem Środowiska Warszawskiego 9. Podlaskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, żołnierz KEDYW-u (Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej) i Oddziału Partyzanckiego z "Jaty", a także uczestnikiem wielu akcji bojowych, w tym bitwy pod Gręzówką z 20 lipca 1944 roku. Major "Jar" wspominał "Ostoję" nie tylko jako wybitnego żołnierza i dowódcę, ale również jako dobrego i mądrego człowieka roztaczającego czułą opiekę nad swoimi "chłopcami", jak nazywał swoich podkomendnych.

Wiceprezes Zarządu Głównego ŚZŻAK prof. Mieczysław Szostek dziękując za zorganizowanie uroczystości podkreślał jak ważne jest zachowanie pamięci o ludziach walczących w obronie Ojczyzny dla współczesnych pokoleń.

Podczas obchodów w Gręzówce głos zabrali także senator Stanisław Gogacz i organizatorzy obchodów - prezes Towarzystwa Przyrodniczo-Historycznego "Orlik" Paweł Przeździak i wójt gminy Łuków Mariusz Osiak.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Kampanii Wrześniowej, Partyzantów i Ofiar Zbrodni Hitlerowskich poległych za Wolność Ojczyzny, a uzupełnieniem obchodów były występy uczniów z Gręzówki i orkiestry z Łukowa. Widowisko słowno-muzyczne pod tytułem "Armia Krajowa - poczucie wolności" przygotowali uczniowie miejscowego zespołu szkół pod kierunkiem nauczycieli Urszuli Jurzyk, Hanny Ślusarczyk i Tomasza Pirosa. Natomiast Łukowska Orkiestra Dęta im. Antoniego Próchniewicza pod batutą kapelmistrza Tadeusza Bochmana wykonała zestaw pieśni patriotycznych oraz zapewniła oprawę muzyczną pozostałych części obchodów.

Dzięki zainstalowanej w miejscu uroczystości stacji krótkofalarskiej, prowadzonej przez operatora Mariusza Ciszaka (SQ8JCB), informacja o niedzielnym wydarzeniu była rozpowszechniana na cały świat.

Obchodom towarzyszył Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Gręzówce, który w tym roku był poświęcony pamięci kapitana Wacława Rejmaka. W rywalizacji wzięło udział 45 szachistów nie tylko z miasta i gminy Łuków, ale również reprezentanci klubów z Lublina, Radzynia Podlaskiego, Siedlec, Węgrowa i innych miejscowości.

Przygotowanie niedzielnych uroczystości było możliwe dzięki wsparciu finansowemu prezesa Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "Agro-Top" Grzegorza Dybciaka, z Gręzówki i właściciela Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego "Mel-Kan" Kazimierza Jakubiaka z Ryżek.

Organizatorami obchodów byli wójt i Rada Gminy Łuków, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik". Honorowym patronatem objął tę uroczystość prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Leszek Żukowski, a pomocy w organizacji udzielili: rada sołecka, koło gospodyń wiejskich "Kumpele", ochotnicza straż pożarna i zespół szkół oraz mieszkańcy Gręzówki.

Gmina Łuków - foto

Opublikowano dnia: 2015-09-17 przez: * webadmin * w kategoriach: Media o nas
| Wróć do listy artykułów