mapa strony   |
SmodCMS

 

Historia wczoraj i dziś - GBP Dąbie

13.09.2017r. czytelnicy biblioteki w Dąbiu uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Regionalnego zorganizowanej we współpracy bibliotekarki z p. Agnieszką Pniewską ze szkoły podstawowej w Dąbiu.

Pani Edyta Sak przybliżyła uczniom historię powstania zakonów rycerskich w szczególności templariuszy, sprowadzanych do Łukowa w XIII w. Dzieci wysłuchały zarysu dziejów Łukowa z XIII w., obejrzały makietę warowni miasta. Obejrzały wystawę historyczną poświęconą Żydom, sprowadzonym na ziemie łukowskie w średniowieczu. Uczniowie dowiedzieli się, że Żydzi przed I wojny światowej stanowili 60% społeczności naszego miasta, obejrzeli oryginalny zwój Tory ( ich świętej księgi), a także makietę synagogi. Przewodniczka muzeum opowiedziała o udziale mieszkańców naszego miasta w wielu walkach w dobie powstań narodowych m.in. powstania styczniowego, listopadowego, insurekcji kościuszkowskiej, a także o utworzeniu w Łukowie garnizonu wojskowego oraz o wielu innych ciekawych informacjach historycznych.

Następnie uczniowie udaliśmy się do Łukowskiego Ośrodka Kultury, gdzie obejrzeliśmy ekspozycję poświęconą Danucie Siedzikównej ps. "INKA", młodej sanitariuszki, walczącej z władzą komunistyczna o niepodległość Polski. Dzięki tej wycieczce czytelnicy zapoznali się z ciekawą historią Łukowa w okresie średniowiecza oraz z wydarzeniami, jakie miały miejsce w naszym kraju po II wojnie światowej.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2017-09-22 przez: * webadmin * w kategoriach: Biblioteki
| Wróć do listy artykułów