mapa strony   |
SmodCMS

 

Wpływ pyłu wulkanicznego na naszą pracę - ZS Czerśl

Od września 2008 roku Zespół Szkół w Czerśli współpracuje z europejskimi placówkami edukacyjnymi z Malty, Włoch, Hiszpanii, Węgier, Niemiec, Turcji i Poznania. Przedstawiciele szkół realizują wspólny projekt pod tytułem „Uczmy się przez bogactwo kulturowe i różnorodność”. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Narodowa Agencja Comeniusa przyznała szkole z Czerśli na ten cel 24 000 euro. Dofinansowanie przeznaczane jest na tzw. mobilności, czyli wyjazdy uczniów i kadry pedagogicznej do europejskich partnerów.

Głównym celem naszej współpracy jest podkreślanie bogactwa kulturowego każdego z uczestniczących w projekcie państw. Poszczególni partnerzy starają się pokazać odrębność kulturową poprzez prezentację takich elementów kultury jak: architektura, rękodzielnictwo, ceremoniały, narodowe potrawy, taniec, dzieła muzyczne i literackie. Z tym wszystkim przedstawiciele szkół zapoznają się podczas wizyt w kolejnych partnerskich placówkach.
Do tej pory odbyły się spotkania na Malcie, we Włoszech, w Poznaniu, na Węgrzech, w Niemczech i w Turcji.

W dniach 19-20 kwietnia 2010 roku przedstawiciele partnerskich szkół mieli zawitać do Zespołu Szkół w Czerśli. Nasza placówka przygotowywała się do tego wydarzenia już od kilku tygodni. Goście podczas ceremonii powitalnej w szkole mieli obejrzeć program w wykonaniu uczniów, podczas którego zabrzmiałby na fletach i zostałby zaśpiewany hymn Unii Europejskiej. Podczas tańca z chustą miały zostać wprowadzone flagi partnerskich państw. Szczególnie refleksyjny i patriotyczny charakter wyróżniał część artystyczną, której myślą przewodnią uczyniono tytuł pieśni „Żeby Polska była Polską”. W kontekście smoleńskiej tragedii odbiór tego utworu wywoływał już na próbach wielkie emocje. Dzieci pragnęły też zaprezentować gościom inscenizację legendy o powstaniu państwa polskiego, oczywiście w języku angielskim. W sali gimnastycznej wyrosło olbrzymie drzewo, a obok niego pojawił się biały orzeł. Po szkolnej scenie wędrowali znani z legendy Lech, Czech i Rus. Szkolny chór z ogromnym zapałem śpiewał także pieśń patriotyczną „Jak długo w sercach naszych”. Goście poznaliby nasze wybrane narodowe tańce: mazura i poloneza.
Uczniowie klas IV-VI w ramach przygotowań do wizyty uczestniczyli w konkursie na projekt. Opracowali dla naszych gości albumy na temat Polski, znanych Polaków i polskiej kuchni w języku angielskim. Te prace wyeksponowane zostały w szkolnej galerii. Również tam znajduje się projekt na temat naszej gminy, który zdobył III miejsce. Dwie pierwsze lokaty zajęły prezentacje multimedialne o kulturze i tradycji oraz o Fryderyku Chopinie i one miały być zaprezentowane gościom podczas roboczej części spotkania.
Uczniowie klas I-III chcieli przybliżyć zagranicznym partnerom nasze legendy. Uczestniczyli w konkursie plastycznym na ilustrację do wybranej polskiej legendy. Pierwszaki rysowały złotą kaczkę. Uczniowie klasy II próbowali zilustrować założenie państwa polskiego, a trzecioklasiści wykonywali portrety bazyliszka. Wszystkie prace zostały wyeksponowane w specjalnie przygotowanej galerii.
W ramach promocji regionalnej kultury goście odwiedziliby Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i kuźnię w Czerśli, wszak właśnie z kuźni słynie nasza miejscowość. Każdy gość otrzymałby pamiątkową podkowę na szczęście.
Kolejnego dnia uczestnicy spotkania pojechaliby wraz z nagrodzonymi uczniami na wycieczkę do Warszawy, gdzie mieli zwiedzić Stare Miasto, Zamek Królewski i najnowsze Muzeum Fryderyka Chopina. Wprawdzie bez gości, ale wycieczka odbyła się i dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.

Niestety, zamknięcie przestrzeni powietrznej nad większością państw europejskich, uniemożliwiło dotarcie naszych gości. Mamy jednak nadzieję, że uda nam się ustalić nowy termin spotkania, z którego postaramy się zdać obszerną relację. Na pewno podzielimy się także wrażeniami z ostatniego zaplanowanego w ramach Comeniusa wyjazdu do Hiszpanii, a dokładnie na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2010-04-30 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
| Wróć do listy artykułów