mapa strony   |
SmodCMS

 

Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską - GBP filia w Strzyżewie

„Rodem Warszawianin, sercem Polak,
a talentem świata obywatel”.
/Cyprian Kamil Norwid/


14 maja, w Bibliotece Publicznej Gminy Łuków Filia w Strzyżewie, odbyło się spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską - absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzii autorką scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, takich jak „Tut turu”, „Miganki” czy „Piosenkarnia”, emitowanych przez Program 1 TVP. Współpracowała również z programami: „5,10,15” i „Domowe przedszkole”. Poza twórczością telewizyjną, na koncie Izabelli Klebańskiej, znajdują się teksty piosenek dla dzieci, stworzone na potrzeby programów radiowych. Część z nich ukazała się na kasetach audio, np. „Kocham rap”, „Nogi Angeli” i „Śpiewaj”. Izabella Klebańska jest również autorką scenariuszy do teledysków.
W 2001 roku otrzymała statuetkę Yacha za najlepszy scenariusz roku do piosenki pt. „Rowerek” w wykonaniu Pawła Kukiza i zespołu Piersi. Klebańska popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w niezwykle dowcipny i przystępny sposób. Opublikowała kilka książek, m. in.: „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”, „Muzyczna zgraja” oraz „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas 0 – IV Szkoły Podstawowej w Strzyżewie. Z okazji Roku Chopinowskiego spotkanie zostało poświęcone życiu i twórczości Fryderyka Chopina. Izabella Klebańska w niezwykle ciekawy sposób przybliżyła sylwetkę kompozytora. Dzieci poznały biografię najwybitniejszego polskiego pianisty, a także wysłuchały jego najsłynniejszych fragmentów utworów muzycznych – zarówno w postaci nagrań płytowych, jak i wykonywanych na żywo, na skrzypcach, przez autorkę. Ponadto czynnie uczestnicząc w spotkaniu – tańcząc, śpiewając oraz wyklaskując rytm - dzieci zapoznały się z charakterystycznymi cechami polskich tańców narodowych, jak: polonez, mazurek, oberek, krakowiak i kujawiak. Spotkanie z Izabellą Klebańską stanowiło niezwykłe połączenie znakomitej zabawy z solidną dawką - podanej w nie tylko przystępny, lecz także humorystyczny sposób - wiedzy muzycznej. Była to lekcja wrażliwości, autorka zwróciła uwagę na uczucia zawarte w muzyce kompozytora tworzonej na obczyźnie – smutek, ból, żal, gniew. Dzieci miały również możliwość nabycia książek autorstwa pani Klebańskiej i zdobycia dedykacji z jej autografem.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2010-05-19 przez: * webadmin * w kategoriach: Biblioteki
Ostatnio edytowane dnia: 2010-05-19
| Wróć do listy artykułów