mapa strony   |
SmodCMS

 

Przedstawiciele szkoły w Cześli we Włoszech - ZS Czerśl

W dniach 17-21.03.2009 r. Szkoła Podstawowa w Czerśli wzięła udział w drugim spotkaniu w ramach programu Socrates Comenius. Naszą placówkę reprezentowały panie: Aneta Połeć i Zenobia Jakubiak oraz uczniowie klasy VI: Cezary Powalski i Marcin Wiśniewski.
Tym razem celem naszej podróży były Włochy. Zwiedzanie słonecznej Italii zaczęliśmy od Rzymu. Wieczne Miasto powitało nas piękną pogodą i w blasku wiosennego słońca, mogliśmy podziwiać zabytki w całej okazałości. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Stolicy Apostolskiej. Tu zwiedziliśmy Muzea Watykańskie, gdzie podziwialiśmy bogatą kolekcję dzieł sztuki zgromadzonych przez papieży wszystkich epok i przepiękne freski Michała Anioła. Następnie skierowaliśmy się na Plac Św. Piotra, który zaskoczył nas swoim ogromem. Jeszcze większe wrażenie zrobiła na nas olbrzymia Bazylika Św. Piotra, która jest przecież największym kościołem rzymskokatolickim na świecie. W grotach pod bazyliką przeżyliśmy moment wzruszenia, nawiedzając grób Jana Pawła II. Następnie szeroką aleją powędrowaliśmy w kierunku leżącego nad Tybrem, o cylindrycznym kształcie Zamku Św. Anioła. Mostem Św. Anioła przeszliśmy na drugą stronę rzeki, aby wśród krętych uliczek odnaleźć najsłynniejszą fontannę świata- Fontannę di Trevi. Po krótkiej przerwie i wrzuceniu monety do fontanny, udaliśmy się na poszukiwanie Panteonu. Ten najlepiej zachowany pomnik starożytnego Rzymu, zaskoczył nas swoim monumentalizmem i doskonałym stanem.
Stamtąd wyruszyliśmy w okolice Placu di Spagna, aby zobaczyć słynne Hiszpańskie Schody. Następnie ruszyliśmy trasą w kierunku Koloseum. Po drodze na dłużej zatrzymaliśmy się na Placu Weneckim, przy którym stoi pomnik przypominający o wielkim dziele zjednoczenia państwa włoskiego. Przechodząc obok Kapitolu i Forum Romanum, poczuliśmy polityczną i kulturalną atmosferę dawnego Rzymu. Naszą prawie 9 godzinną wędrówkę zakończyliśmy u stóp najsłynniejszego amfiteatru świata- Koloseum.
Późnym wieczorem udaliśmy się w trwającą ponad 2 godziny podróż do Chieti, gdzie ma siedzibę szkoła partnerska. Przez 2 dni gospodarze przyjmowali nas niezwykle serdecznie i pokazali nam dużą część bogatej kultury swojego regionu. Gościliśmy u burmistrza miasta, prezydenta regionu, arcybiskupa i w 2 zaprzyjaźnionych szkołach. Zwiedziliśmy 2 muzea archeologiczne i położoną wyżej w górach urokliwą miejscowość Guardiagrele, gdzie leżący śnieg sprawił ogromną radość dzieciom z Malty, Hiszpanii i Turcji. Mieliśmy okazję spróbować przepyszne tradycyjne dania z regionu, a także podziwialiśmy regionalny zespół ludowy i ich stroje. Wielu wrażeń dostarczyło nam również obserwowanie z bliska życia szkoły. Secondo Cricolo didattico to szkoła dużo większa od naszej, ale uczniowie uczą się w skromniejszych warunkach. Pracownie nie są tak dobrze wyposażone jak nasze, ale panuje tam bardzo przyjazna atmosfera. Uczniowie chodzą do szkoły w mundurkach, które przypominają nasze dawne fartuszki. Dziewczynki noszą całe białe, a chłopcy niebieskie. Podczas ceremonii powitalnej szkolny chór i orkiestra pięknie odśpiewali „Odę do radości” i na fletach zagrali hymny wszystkich partnerskich państw.
To była niezapomniana wyprawa i długo o niej nie zapomnimy.

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Opracowanie: Aneta Połeć

Opublikowano dnia: 2009-03-30 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
Ostatnio edytowane dnia: 2009-03-30
| Wróć do listy artykułów