mapa strony   |
SmodCMS

 

"Dzień Dobrych Uczynków" - Przedszkole w Gręzówce

„Żeby naprawdę dobro było dobrem,
musi ono nim być w głębi naszych serc”
Jan Jakub Rousseau

Przedszkole w Gręzówce już po raz trzeci wzięło udział w Dniu Dobrych Uczynków. Hasłem przewodnim w tym roku było: „Dobre uczynki dla ludzi, zwierząt i środowiska”. Bierzemy udział w tej akcji, którą organizuje FUNDACJA ARKA, gdyż każdego dnia staramy się czynić dobro wokół siebie. Jesteśmy mali, ale nasze serca są ogromne i mieszczą w sobie wiele dobra., którym chcemy się dzielić z innymi.

Odkąd zrobiło się ciepło to nie dajemy się rodzicom wsadzić do samochodów, tylko wskakujemy na rowery. Tego pięknego dnia - 19 maja 2011r. - prawie wszyscy przyjechaliśmy do przedszkola rowerami, bo wiemy ile szkody przynoszą naszej ukochanej Ziemi spaliny wydobywane z samochodów; a poza tym uwielbiamy przejażdżki rowerowe.

Będąc w przedszkolu każdej napotkanej osobie nasz „czerwony kapturek”, wręczał z koszyka ciepłe słowa dzięki, którym sprawiliśmy wielką radość i na pewno niespodziankę – co było widać na twarzach obdarowanych. W zamian dostawaliśmy słodkie całusy i piękne uśmiechy, które odwzajemnialiśmy tym samym.

W czasie zabaw i zajęć w przedszkolu staraliśmy się nie kłócić, tylko pomagać sobie nawzajem – pożyczaliśmy sobie zabawki, kredki; bawiliśmy się zgodnie i wspólnie sprzątaliśmy. Spodobała nam się zabawa „Przesyłamy całuski” podczas, której wysyłaliśmy całuski do nieba, do kolegi lub koleżanki siedzącej obok, do pań w przedszkolu itp.

W tym dniu nie tylko bawiliśmy się jak „aniołki”, ale też wzięliśmy się za sprzątanie naszej sali – a właściwie robiliśmy porządki w naszych szufladkach, wycieraliśmy kurze i podlewaliśmy kwiatki. Nasza pani woźna nie mogła wyjść z podziwu jakich ma wspaniałych pomocników.

Po obiedzie i relaksacji wykonaliśmy drzewo dobrych uczynków, które miało listki serduszka, a na nich napisane były dobre uczynki, które zrobiliśmy dla ludzi, zwierząt i środowiska. Wymienimy tylko niektóre, a są to: „pomogłam znaleźć małemu kotkowi jego mamę, bo się zgubił”; „zrobiłam dla pani laurkę”, „pomagałem mamie w domu odkurzać”; „pomogłem babci nieść zakupy ze sklepu”; „podlałam kwiatki w domu i w ogródku”. Podczas wykonywania naszego drzewka przyszła do nas pani sekretarka, która przyniosła nam list z pięknym sercem i życzeniami od „Jabłuszek” i ich pań z Miejskiego Przedszkola nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach. To była super niespodzianka, która sprawiła nam wiele radości. W nagrodę za to, że byliśmy grzeczni i dawaliśmy z siebie całe serce dostaliśmy od naszej pani słodkie niespodzianki. Na koniec dnia pani Ela narysowała wszystkim dzieciom na jednym policzku serce, a na drugim słońce i powiedziała: „Jesteście takimi słonkami, które rozweselają innych poprzez to, że macie wielkie serce”.

To tylko jeden dzień opisaliśmy, ale dobro czynimy przez cały rok. Kilka dni wcześniej całe przedszkole obchodziło Dzień Niezapominajki – w tym dniu pamiętaliśmy o najbliższych przygotowując dla nich piękne laurki z życzeniami. Po śniadaniu, pełni energii wszystkie grupy przedszkolne - „Gwiazdeczki”; „Jagódki” i „Ekoludki” – wyszły na dwór, aby posadzić w ogródku przedszkolnym niezabudki. Trochę pracy wykonaliśmy, ale za to mamy ślicznie na placu zabaw. Dbamy o nasze kwiatki codziennie podlewając je, gdyż wiemy, że roślinki potrzebują wody – tak jak ludzie – aby mogły żyć.

„Dobre drzewo dobrym owocem okrywa, dobry człek z dobrych czynów poznawany bywa” – mogę powiedzieć, że te słowa Wacława Potockiego przyświecały nam, gdy:

  1. Braliśmy udział w akcji „Nakręcamy na pomaganie” – dzieci przyniosły ogromną ilość plastikowych nakrętek, chcąc w ten sposób pomóc osobom niepełnosprawnym. Nakrętki, które przekazaliśmy zostały wymienione na sprzęt dla chorych dzieci. Akcję tą zorganizowała w naszym Zespole Szkół p. Jola Grzyb.
  2. W lutym z inicjatywy p. Doroty Sójki – nauczycieli przedszkola w grupie „0” – cały Zespół Szkół w Gręzówce przystąpił do akcji ,,DAR SERCA DLA WERONIKI”. Celem akcji było zbieranie pieniędzy do puszek na leczenie i rehabilitację 8-letniej dziewczynki – uczennicy Szkoły Podstawowej w Wólce Domaszewskiej. Weronika walczy z chorobą raka kości i większość czasu spędza na oddziale onkologii Centrum Zdrowia Dziecka. Do puszek uzbierano kwotę 2100zł, którą przekazano rodzicom chorej dziewczynki.
  3. W grudniu OSP Gręzówka zgłosiła się z prośbą do mieszkańców o zbiórkę zabawek, odzieży i słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka w Łukowie - nie czekaliśmy ani chwili i przystąpiliśmy do pomocy. Na pomysł - aby dzieci przedszkolne wzięły w tej akcji udział - wpadła p. Ania Klamka. Po spotkaniu wigilijnym wszystkie grupy przedszkolne wyruszyły do strażnicy z paczkami, które przygotowali im rodzice. Na ręce strażaków z Gręzówki przekazaliśmy maskotki i słodycze, które trafiły do dzieci z domu Dziecka w Łukowie z najlepszymi życzeniami bożonarodzeniowymi.
  4. Pamiętaliśmy o zmarłych żołnierzach, zapalając na ich grobach znicze i modląc się za nich.
  5. Dokarmialiśmy ptaki w okresie zimy
  6. Oszczędzaliśmy Energię w przedszkolu i w domu, bo nie włączaliśmy nie potrzebnie światła; pilnowaliśmy, aby woda była należycie zakręcona; staraliśmy się w Dniu Oszczędzania Energii mniej korzystać z komputera itp. Oszczędzania Energii uczyła nas p. Ela Mariuszyc.
  7. Wspólnie z panią Anią Bryzek zbieraliśmy śmieci w pobliskiej okolicy, ponieważ chcemy aby nasza miejscowość była piękna i czysta.

DOBRO TO UŚMIECH, SERCE, BEZINTERESOWNOŚĆ, MIŁOŚĆ, SZCZEROŚĆ. CZYŃMY DOBRO – BĘDZIE NAM WTEDY LEPIEJ SIĘ ŻYŁO.

Gmina Łuków - grafika

Dzień dobrych uczynków

Gmina Łuków - grafika

Dzień niezapominajki

Gmina Łuków - grafika

Nasze dobre uczynki

Gmina Łuków - grafika

Patrol ekologiczny

Gmina Łuków - grafika

Na cmentarzu i w straży

Gmina Łuków - grafika

Robimy porządki

Gmina Łuków - grafika

Oszczędzamy energię

Opracowała: Elżbieta Mariuszyc

Opublikowano dnia: 2011-06-06 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
Ostatnio edytowane dnia: 2011-06-06
| Wróć do listy artykułów