mapa strony   |
SmodCMS

 

Spotkania Humanistyczne - GBP Krynka

 

Symbolika barw w kulturze europejskiej

4 czerwca odbyło się kolejne Spotkanie Humanistyczne w Bibliotece Publicznej w Krynce. Przedmiotem zajęć były barwy w ujęciu kulturoznawczym.

Rozważania nad symboliką barw poprzedziliśmy uwagą: jakkolwiek oko ludzkie rozróżnia dość dużo odcieni kolorów, język wydaje się mało plastyczny; w szczególności mowa potoczna posługuje się niewielką liczbą słów nazywających barwy, co zresztą nie przeszkadza nam całkiem skutecznie komunikować się (czy oby na pewno?). Zilustrowaniem tego twierdzenia było wykonane przez nas ćwiczenie: każdy z nas otrzymał barwną wstążkę w „nieoczywistym” kolorze, i miał za zadanie nazwać jej barwę, zaś pozostali uczestnicy zabawy mieli ocenić ten wybór. W niektórych przypadkach nie byliśmy jednomyślni. Ponadto okazało się, że ta sama nazwa pada w odniesieniu do ewidentnie różnych barw.

Następnie wyjaśniliśmy, czym jest symbol oraz co znaczy „symbolizować”, a także przeprowadziliśmy rozróżnienie między symbolem a znakiem. Przyjęliśmy, że symbolika barw, choć w różnych kulturach różna, nie jest zupełnie dowolna, zaś jej źródła tkwią w postrzeganiu świata naturalnego. Czerwone są krew i serce, stąd czerwień symbolizuje witalność, męczeństwo, więź narodową i miłość. Czerwona jest róża, według popularnej opinii najpiękniejszy z kwiatów, a to symbolizuje miłość, intensywną, skłonną do poświęceń; odcieniami czerwieni mienią się piękne i cenne rubiny i korale. To dlatego czerwień tak często znajduje się w herbach i narodowych godłach, karmazynowe bywają szaty dostojników państwowych, a popularnym symbolem (!) miłości jest „czerwone serce”.

Podobne rozumowania przeprowadziliśmy w odniesieniu do innych kolorów: bieli, czerni, błękitu, złota i srebra. Dość szybko przekonaliśmy się, że symbolika danej barwy bywa, nawet w obrębie tylko jednej kultury, ambiwalentna.

Niewykluczone, że czerwcowe spotkanie pomoże nam wnikliwej patrzeć zarówno na obleczoną w najpiękniejsze barwy wiosenną przyrodę, jak i na fascynujący i bardzo dynamiczny świat naszej kultury. Do problemu kolorów z pewnością niebawem powrócimy. Tymczasem na następnym spotkaniu zamierzamy poznać dawne obyczaje weselne.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2011-06-06 przez: * webadmin * w kategoriach: Biblioteki
| Wróć do listy artykułów