mapa strony   |
SmodCMS

 

Spotkania Humanistyczne "Jesiennie o pejzażu" - GBP Krynka

Podczas jednego z ostatnich Spotkań Humanistycznych rozmawiałyśmy na temat nastroju w malarstwie pejzażowym.

Na początku wyjaśniłyśmy, co można rozumieć przez słowo „pejzaż”. Następnie, przyglądając się widokowi za oknem, opisywałyśmy nastrój i „składniki” widzianego pejzażu. Zastanawiałyśmy się, na ile ów „nastrój” pochodzi od tego, co na zewnątrz, a na ile od nas samych.

Przegląd malarstwa rozpoczęłyśmy od obrazu Dziwny ogród Józefa Mehoffera. Wspólnie zastanawiałyśmy się, na czym polega „dziwność” mehofferowskiego przedstawienia. Naszą uwagę przykuła barwność, świetlistość i bajeczna nierealistyczność zaprezentowanej przyrody i sceny. W następnej kolejności oglądałyśmy impresjonistyczne obrazy Władysława Podkowińskiego i Józefa Pankiewicza. Sporo uwagi poświęciłyśmy na kontemplację pięknej kompozycji „Zawala” Adama Chmielowskiego. Następnie otworzyłyśmy się na nastrój grozy i potęgi „tatrzańskich” prac Stanisława Witkiewicza. Ponadto sięgnęłyśmy po album znakomitych pejzaży Iwana Szyszkina. Rozmowa o konkretnych obrazach skłaniała do czynienia niejednokrotnie rozległych dygresji na temat życia i innych dzieł wspomnianych twórców oraz na temat rozmaitych stylów malarskich.

Przy okazji poznałyśmy znaczenia nowych terminów związanych ze sztuką, a mianowicie: „sztafaż”, „marszand”, „nokturn” (w malarstwie i w muzyce), „impresjonizm”.

Spotkanie wydało się nam bardzo owocne. Poznałyśmy interesujące zagadnienie i wzbogaciłyśmy się wzajemnie swoistą dla każdej z nas wrażliwością spojrzenia na sztukę i przyrodę.

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2011-10-07 przez: * webadmin * w kategoriach: Biblioteki
| Wróć do listy artykułów