mapa strony   |
SmodCMS

 

Plener fotograficzny „Rezerwat Jata - nieznany ląd” - ralacja

W dniach 17 - 18 października 2011 roku na terenie rezerwatu przyrody Jata, za zgodą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie, odbył się plener fotograficzny. Patronat honorowy przedsięwzięcia objęli Burmistrz Miasta Łuków Dariusz Szustek, Wójt Gmin Łuków Mariusz Osiak oraz Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana, a patronat medialny: Radio Lublin, podlasie24.pl oraz lukow2020.pl.

Na zaproszenie organizatorów: Roberta Wysokińskiego, Pawła Przeździaka i Krzysztofa Fornala odpowiedziało wiele osób pasjonujących się fotografią oraz przyrodą. Podczas dwudniowego pleneru wszyscy oni mieli okazję fotografować tajemnicze i czasami nie odkryte jeszcze miejsca Jaty.

W plenerze udział wzięli:

Maryla Bajda - od lat pasjonat fotografii. Może pochwalić się publikacją zdjęć na łamach prasy oraz telewizji TVN.

Marcin Jakubiak - przedsiębiorca. „Urzeka mnie piękno rezerwatu. Miejsce odległe od codziennego zgiełku, prędkości, obowiązków. A zarazem tak bliskie, na wyciągnięcie ręki. Historia tych miejsc, patriotyczna, tak bardzo Polska, rozbudza wyobraźnię, sprawia, że podziwiam moich rodaków za ich bohaterstwo” stwierdził po plenerze.

Jarosław Kurzawa - fotoreporter portalu podlasie24.pl. „Ciekawość i tajemniczość rezerwatu, poznanie natury i wspólne fotografowanie ze znawcami przyrody” były zachętą bycia na plenerze.

Magdalena Mateńko - plastyk, absolwentka wydziału artystycznego UMCS w Lublinie. „Nie mogłam nie skorzystać z okazji fotografowania czegoś, co można zobaczyć już tylko w nielicznych miejscach. Poza tym przyroda, to bardzo wdzięczny model: nie kreuje się przed obiektywem i nie krytykuje za złe ujęcia. Jest zawsze gotowa do współpracy i pełna niespodzianek…” wskazała.

Maciej Tołwiński - fotografik, malarz, grafik komputerowy, współtwórca Galerii Sztuki Współczesnej w Siedlcach. Jak stwierdza „chęć dialogu z przyrodą… chęć skonfrontowania się z trudnym do sfotografowania tematem… odkrycie piękna…” zachęciły Go do udziału w plenerze. „Odkrywając Jatę, tereny tak blisko położone moich rodzinnych stron, odkrywam swoje korzenie, swoje pochodzenie, odkrywam siebie...” dodaje.

Piotr Tołwiński - magister sztuki łódzkiej PWSFTviT, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w swoim dorobku mający udział w szeregu wystaw indywidualnych, m.in. w Polsce, we Francji, na Białorusi, na Litwie, czy na Węgrzech.

Krzysztof Fornal - radny Powiatu Łukowskiego, twórca 17,5 km trasy rowerowej w rezerwacie Jata oraz infrastruktury jej towarzyszącej, w tym „Rancza pod bocianami”. Jak zauważa: „Tajemniczość i niesamowitość rezerwatu, okraszona urokliwym pięknem otaczającej fauny i flory, a przy tym unoszący się pośród lasów duch lokalnej, momentami tragicznej, historii sprawiły, że nie mogło mnie zabraknąć wśród uczestników pleneru”.

Robert Wysokiński - operator kamery, miłośnik przyrody i historii. Z pasją mówi o rezerwacie: „Zawsze kiedy staję tu, twarzą w twarz z dziką przyrodą, kiedy wydaje mi się, że wiem już tak wiele o tym miejscu, wtedy Jata odkrywa przede mną kolejne, małe i duże, tajemnice. Po raz dalszy fascynuje, ale i onieśmiela. Jata to jedno z nielicznych miejsc, gdzie można uciec od chaosu cywilizacji, to kraina cichych lasów i bagien, gdzie przyroda rządzi swoimi prawami, w które nie wolno nam ingerować. Należy powtórzyć za Bł. Janem Pawłem II, że: "Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń...”

Obecni byli także:

Marek Domański, właściciel portalu lukow2020.pl., Zbigniew Głębicki, Paweł Przeździak, znany, ceniony fotografik, Piotr Przeździak oraz Daniel Strzeliński, członek siedleckiej Grupy Twórczej FOTOGRAM.

Pomocą przy zwiedzaniu i fotografowaniu leśnych ostępów służył Grzegorz Uss - Leśniczy Leśnictwa Jata, autor strony internetowej: www.rezerwatjata.pl. Jego bogata wiedza o rezerwacie i sposób jej przekazywania skłania turystów do przemyśleń dotyczących bogatej przyrody i historii.

Ważnym punktem dnia było oddanie przez uczestników pleneru hołdu żołnierzom walczącym w latach 1939-1945 w lasach rezerwatu o niepodległą Polskę. Złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej nieopodal miejsca, w którym w czasie okupacji znajdował się obóz partyzancki.

W tej symbolicznej chwili pamięci na zaproszenie organizatorów obecni byli Jan Dębski oraz Ryszard Grafik, kombatanci Armii Krajowej, których obóz stacjonował w lasach rezerwatu Jata.

Wieczorem, po pierwszym dniu pleneru, na „Ranczu pod bocianami” w Żdżarach, rozpalono ognisko. Goście, a wśród nich: Burmistrz Miasta Łuków Dariusz Szustek, Z-ca Burmistrza Miasta Łuków Marcin Mateńko, Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana, Wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak, Przewodniczący Rady Gminy Łuków Tadeusz Federczyk, Radna Rady Gminy Łuków Elżbieta Dynek oraz Kazimierz Jakubiak, razem z uczestnikami wysłuchali wielu ciekawych historii i wspomnień kombatantów Armii Krajowej.

Po noclegu, który miał miejsce w miejscowej Świetlicy Wiejskiej, następnego ranka, wczesnym świtem uczestnicy wyruszyli na kolejny dzień fotografowania.

Owocem pleneru i trudu jego uczestników będzie z pewnością wiele intrygujących fotografii, które zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności podczas wystawy poplenerowej. Jej miejscem będą zapewne sale konferencyjne Urzędu Miasta Łuków, Urzędu Gminy Łuków oraz Urzędu Gminy Stanin. Organizatorzy już dziś na nią zapraszają, o terminie i miejscu otwarcia niezwłocznie informując.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

I rząd od lewej:

Marcin Jakubiak, Robert Wysokiński, kombatanci AK Jan Dębski i Ryszard Grafik z małżonką,  Piotr Przeździak, Jarosław Kurzawa.

II rząd od lewej:

Daniel Strzaliński, Maciej Tołwiński, Krzysztof Fornal, Marek Domański, Grzegorz Uss - leśniczy Leśnictwa Jata, Paweł Przeździak, Zbigniew Głębicki.

III rząd od lewej:

Piotr Tołwiński, Maryla Bajda.

Opublikowano dnia: 2011-10-19 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2011-10-19
| Wróć do listy artykułów