mapa strony   |
SmodCMS

 

Spotkania Humanistyczne – Drugie życie rzeczy… o muzeach - - GBP Krynka

Listopadowe święta: Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości wzbudzają refleksję nad pamięcią, tożsamością, przemijaniem, wartościami, sensem egzystencji. W związku z tym ostatnie zajęcia dla humanistów w Bibliotece Publicznej w Krynce poświęciliśmy rozmowie na temat… muzeów.

Na początku zajęć każdy z nas opowiadał o własnym doświadczeniu pobytu w muzeach. W następnej kolejności postawiliśmy sobie pytanie, czym jest muzeum oraz czemu właściwie ma służyć. Potem przeczytaliśmy wiersz Wisławy Szymborskiej pt. Muzeum. Lektura tego utworu pozwoliła nam wejść w głąb refleksji na temat wielorakich znaczeń przedmiotów. Wszak rzeczy, które znajdujemy w muzeach (czyli „obiekty muzealne”) żyły kiedyś innym życiem, mając swych właścicieli, „naturalne” miejsce przebywania. Spotykając się z tymi przedmiotami w muzeum, często traktujemy je przede wszystkim jako dzieła sztuki. Dość dobrze widać to na przykładzie muzealnej sztuki sakralnej, która kiedyś była przedmiotem kultu, oraz na przykładzie przedmiotów użytku codziennego.

Osobne miejsce w naszej rozmowie poświęciliśmy muzeom sztuki. Przy okazji prowadząca zajęcia zaprezentowała strony internetowe, umożliwiające wirtualne zwiedzanie muzeów tego typu. Podczas zajęć zdefiniowaliśmy kilka terminów związanych z muzeami, a które dla wielu uczestników były nowe: np. „kolekcja”, „ekspozycja”, „skansen”. Zastanawialiśmy się nad tym, jakie znaczenie dla naszego widzenia wystawy ma sposób ekspozycji. Mówiliśmy o muzeach interaktywnych oraz muzeach nietypowych ze względu na tematykę prezentowanych przedmiotów, lokalizację bądź fakt ciągłego powiększania wystawy o przedmioty przynoszone przez zwiedzających.

Spotkanie zostało urozmaicone pokazem dawnych przedmiotów użytku codziennego z kolekcji rodzinnej bibliotekarki. Na koniec zajęć każdy z nas miał zaprojektować własne muzeum, określając jego profil, lokalizację, charakter zbiorów. Na ogół projekty dotyczyły muzeów historycznych. Na tym tle całkiem osobliwie prezentuje się pomysł stworzenia muzeum gier komputerowych oraz muzeum historycznego, które w gruncie rzeczy miałoby być przedstawieniem pewnej świadomie subiektywnej wizji historii Polski.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2011-11-23 przez: * webadmin * w kategoriach: Biblioteki
| Wróć do listy artykułów