mapa strony   |
SmodCMS

 

Malarstwo i rzeźba o Chrystusie (w przededniu Niedzieli Palmowej) - GBP Krynka

U progu Wielkiego Tygodnia, w przededniu Niedzieli Palmowej na kolejnym Spotkaniu Humanistycznym w Bibliotece Publicznej w Krynce naszą uwagę pochłonęły malarstwo i rzeźba, wyobrażające historię Jezusa Chrystusa. Nasze zainteresowanie skierowało się zwłaszcza ku tym dziełom, które pokazują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie, ukazanie się Marii Magdalenie, uczniom w drodze do Emaus oraz apostołom w Wieczerniku. Skupiliśmy się na kilkunastu pracach; wśród nich były: Ostatnia wieczerza Leonarda da Vinci, Ostatnia wieczerza Salvadora Dali, Ecce Homo Adama Chmielowskiego (św. br. Alberta) Ukrzyżowanie Matthiasa Grünewalda, Pieta Michała Anioła, Pieta nieznanego malarza małopolskiego, Złożenie do grobu Michelangelo Merisi da Caravaggia, Wieczerza w Emaus (obie wersje) M. M. da Caravaggia.

Dzięki temu, że mieliśmy do dyspozycji projektor, mogliśmy razem dobrze przyjrzeć się reprodukcjom, wymieniając wrażenia, odczucia, myśli. Sztuka budziła w nas rozmaite nastroje: wzniosłość, podziw, współczucie, powagę, grozę, wstręt, niepokój, poczucie harmonii, poruszenie, zaskoczenie. Wrażenia te płynęły z nastroju przedstawionych scen, ale i z sugestywności artystycznej wizji. Prowadząca zwracała naszą uwagę na problemy takie jak: realistyczność przedstawienia, symboliczność, ekspresjonizm, przebóstwienie Ciała, nie pozostawiający złudzeń realizm męki. Zastanawialiśmy się, jak kompozycja, dobór barw oraz gra świateł i cieni budują nastrój dzieła. Tym samym przekonaliśmy się, jak swoiste jest malarstwo czy rzeźbiarstwo właściwe danemu artyście, z jaką indywidualnością korzysta z materiału, pędzla, dłuta, palety. To jest moment, po Witkacjańsku rzecz nazywając, „ujęcia formy”, podyktowany umysłowością i umiejętnościami każdego artysty.

Naszą uwagę przykuła postać Matki Boskiej. Porównywaliśmy różne przedstawienia, przyglądając się, w jakie szaty odziana jest Matka, zastanawiając się nad symboliką ich barw (biel, czerń, błękit), pytając, co wyraża jej oblicze, jak oddane jest jej piękno i uduchowienie, czy jest przedstawiona jako osoba młoda, dojrzała czy starsza.

Zajęcia były wprowadzeniem w nastrój rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia i spotkaniem z najwyższej próby malarstwem i rzeźbą.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2012-04-10 przez: * webadmin * w kategoriach: Biblioteki
Ostatnio edytowane dnia: 2012-04-11
| Wróć do listy artykułów