mapa strony   |
SmodCMS

 

Uroczystości patriotyczno - religijne w Rezerwacie Jata

Wójt Gminy Łuków, Wójt Gminy Wiśniew oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Łuków zapraszają na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę powołania Armii Krajowej.

Uroczystości odbędą się dnia 12 sierpnia br., przed pomnikiem Żołnierzy AK w Rezerwacie Jata, początek uroczystości – godz. 11.30

Aby dotrzeć na miejsce uroczystości, należy jadąc od strony Łukowa drogą krajową Nr 76 kierować się na Stoczek Łukowski, w miejscowości Dąbie skręcić w prawo - na Żdżary i jadąc prosto, należy dotrzeć na parking dla samochodów osobowych zlokalizowany przy Leśniczówce Leśnictwa Jata (po prawej stronie za przejazdem kolejowym). Na miejsce uroczystości – pod pomnik Żołnierzy AK, będzie można dojechać bezpłatnie jednym z autobusów, które będą odjeżdżały z parkingu w godz. 10.30, 10.45, 11.00, 11.15, 11.30. W przypadku dużej liczby chętnych należy się jednak liczyć z koniecznością dotarcia na miejsce obchodów pieszo.

Krótko o Armii Krajowej w Rezerwacie Jata

W czasie okupacji na terenie Rezerwatu „Jata” znajdowały się trzy obozy: Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i rosyjski. Stacjonujący w tych rejonach partyzanci m.in. odbywali szkolenia strzeleckie i taktyczne, zajmowali się dywersją i sabotażem oraz zapobiegali kradzieżom band szabrowników i kolportowali konspiracyjną prasę. Złotymi zgłoskami w historii tych terenów zapisały się takie nazwiska jak: Wacław Rejmak pseudonim „Ostoja”, Piotr Nowiński pseudonim „Paweł”, Władysław Kamola „Dysk” czy Henryk Nowosielski „Vickers”. Wielu z nich poniosło bohaterską śmierć, a ci, którzy ocaleli, zamiast słów wdzięczności, usłyszeli skazujące wyroki sądowe, które „zawdzięczali” tajnym agentom NKWD, rezydującym w pobliskim obozie rosyjskim.

Partyzanci mieli doskonałe rozpoznanie terenu. Obóz zbudowali bowiem w gęstym lesie w otoczeniu bagien. M.in. z tego powodu oddziały niemieckie nigdy nie odważyły się zapuścić w jego okolice. Na pamiątkę walki i poświęcenia, w 1996 roku stanął pomnik poświęcony Żołnierzom AK. (zródło: ias24.eu)

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

część patriotyczno-religijna:

 

  • 11.30 - Zbiórka uczestników uroczystości przed pomnikiem Żołnierzy AK 
  • 12.00 - Polowa Msza Święta w intencji Żołnierzy z lasów Jaty
  • 14.00 - Apel Poległych oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy
  • 14.30 - Przemarsz przy wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych  na miejsce inscenizacji

część plenerowa:

 

  • 15.30 - Inscenizacja potyczki partyzanckiej, w której wezmą udział członkowie Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław", Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Weichsel" oraz Stowarzyszenia Historycznego "Strzelcy Kaniowscy"
  • 16.30 - Spotkanie z kombatantami AK

Plenerowa ekspozycja fotografii „Ci, co przetrwali przeciwności...”, prezentacja uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, koncert pieśni patriotycznych, poczęstunek żołnierską grochówką . 

 

Organizatorzy zachęcają wszystkich wybierających się na uroczystości do zabrania ze sobą biało-czerwonych flag, jak również karimat, krzesełek turystycznych itp. sprzętów do siedzenia.

Z Łukowa do Żdżar będzie możliwość dotarcia dwoma autobusami PKS, które o godzinie  9.45 odjadą z Dworca Autobusowego /stanowisko 11/, o godzinie 9.55 z przystanku przy Poczcie Głównej (ul. Piłsudskiego) i 10.00 z przystanku przy Stadionie (ul. Warszawska). Bilet można nabyć u kierowcy przed odjazdem autobusu. 

Gmina Łuków

 

Opublikowano dnia: 2012-08-01 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2012-08-07
| Wróć do listy artykułów