mapa strony   |
SmodCMS

 

Kominek Harcerski inaugurujący 150 rocznicę Powstania Styczniowego - ZS Krynka

Harcerze z Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej, Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej z Łukowa oraz młodzież z Zespołu Szkół w Krynce pragnąca dołączyć do braci harcerskiej podążała śladami powstańców styczniowych na Ziemi Łukowskiej. Tak pragnęli zainaugurować obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego. W sobotę wczesnym rankiem rozpoczął się bieg patrolowy do pomnika ks. gen. Stanisława Brzóski. „Było ciężko. Bo to wiadomo, trochę zimno, mokro. Ogólnie super.”- tak wypowiadają się uczestnicy wędrówki. Na szlaku wszyscy musieli zmierzyć się ze specjalnymi zadaniami. By je wykonać potrzebna była wiedza teoretyczna i praktyczna. Bieg patrolowy to doskonała okazja, aby sprawdzić umiejętności zdobyte w harcerstwie, a dla niewtajemniczonych szansa, by się nauczyć. Na zakończenie przy pomniku Stanisława Brzóski odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem ks.hm.Dariusza Stańczyka. Złożono kwiaty i zapalono znicze, jeden z uczestników złożył uroczyste przyrzeczenie harcerskie.

Wielu niezapomnianych wzruszeń dostarczył kominek harcerski. Wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej naszej szkoły i nastąpiło obrzędowe rozpoczęcie spotkania. Z zaciekawieniem obserwowaliśmy musztrę harcerską, składane meldunki. Zaproszeni do kręgu goście zapalili świece. Wśród obecnych byli: Wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak, Burmistrz Miasta Łuków Dariusz Szustek, Radni, ks. Wojciech Mikulski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, Komendant Hufca ZHP w Łukowie hm. Zdzisław Dudziński, Kazimierz Jakubiak z małżonką, Jakub Chruściel z małżonką.

W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie wraz z rodzicami z zaprzyjaźnionego Zespołu Placówek Oświatowych w Łukowie.

Przygaszone światło i jarzące się jasnym blaskiem płomienie świec stwarzały niepowtarzalną atmosferę gawędy. Chwile powagi i zadumy przerywały śpiewy i pląsy. W sali czuło się ducha harcerskiego. Z rąk ks.Dariusza Stańczyka druhna Sylwia Kryńska oraz dyrektor szkoły Wojciech Sobolewski otrzymali mundury harcerskie. 150 rocznica Powstania Styczniowego to nie tylko okazja, by oddać hołd powstańcom, ale także popularyzowanie dóbr kultury i wzmacnianie świadomości historycznej wśród młodego pokolenia.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2013-01-14 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
| Wróć do listy artykułów