mapa strony   |
SmodCMS

 

„Śladami dawnych miejsc” – projekt Koła Gospodyń Wiejskich „Kumpele” z Gręzówki

„Śladami dawnych miejsc” – projekt Koła Gospodyń Wiejskich „Kumpele” z Gręzówki Coraz częściej zauważa się zainteresowanie ludzi historią miejsc, z których pochodzą, w których mieszkają, które w jakikolwiek sposób związane są z losem ich rodzin. Ludzie chcą znać przeszłość, by czerpać z niej z to co najlepsze do budowania przyszłości. Tak jest również w Gręzówce – jednym z największych sołectw Gminy Łuków.

Tutaj Koło Gospodyń Wiejskich „Kumpele” przygotowało spacer po Gręzówce pod nazwą „Śladami dawnych miejsc”. Mógł w nim wziąć udział każdy kto chciał poznać powojenną historię miejscowości – jej mieszkańców, organizacji i instytucji. Prowadziła go młodzież oazowa, a o ważnych miejscach Gręzówki opowiadali starsi jej mieszkańcy, pamiętający miejscowość kilkadziesiąt lat wstecz – Henryk Stępniewski, Jan Sadło, Teresa Dołęga, Jerzy Dołęga, Bogdan Tarczyński, Magdalena Turemka.

Spacer rozpoczął się w pobliżu kapliczki i figurki św. Huberta postawionych w rozwidleniu dróg prowadzących w kierunku Ławek i Krynki. Następnie wszyscy udali się w kierunku kościoła, by tam wysłuchać historii jego powstania oraz dramatycznej historii jego pierwszego proboszcza – Wiktora Sopyły – więźnia obozu w Dachau, który w podzięce za uratowanie życia zbudował kościół w Gręzówce. Kolejnym ważnym miejscem na trasie spaceru była kapliczka z figurką Matki Boskiej, zwana przez mieszkańców grotą, wybudowana własnoręcznie przez księdza Sopyłę. Historię wybudowania szkoły w Gręzówce przypomniał jeden z jej inicjatorów – później pierwszy jej dyrektor, a obecnie Starosta Łukowski – Janusz Kozioł. Mieszkańcy wspominali także czasy, kiedy w Gręzówce funkcjonowała poczta, mleczarnia, gminna spółdzielnia. Jednym z najważniejszych miejsc we wsi jest cmentarz, na którym obok cmentarza parafialnego, istnieje cmentarz wojskowy z grobami żołnierzy poległych w 1939r. Tam jednak „spacerowicze” nie dotarli z uwagi na nadciągające deszczowe chmury.

Nie mniej ważną częścią spotkania była prezentacja przygotowana na placu obok punktu lekarskiego i apteki. Tutaj panie z KGW debiutowały jako zespół wokalny „Kumpele”, prezentując piosenki ich autorstwa. Młodzież oazowa przygotowała wystawę starych zdjęć Gręzówki oraz pokaz slajdów, a także gry i zabawy dla młodszych i starszych, przy których wszyscy bawili się do późnych godzin.

Projekt „Śladami dawnych miejsc” został sfinansowany z grantu, który KGW otrzymało od Ludowego Zespołu Sportowego „Dwernicki” ze Stoczka Łukowskiego. Na spotkaniu obecny był jego przedstawiciel – Paweł Walecki.

W spacerze wzięło udział wielu mieszkańców Gręzówki, wśród których byli Starosta Łukowski, dyrektor Zespołu Szkół – Leokadia Kozioł, przewodniczący Rady Gminy Łuków – Tadeusz Federczyk. Gościem był również Wójt Gminy Łuków – Mariusz Osiak.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opracowanie: Edyta Katarzyna Kuć

Opublikowano dnia: 2013-08-19 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2013-08-19
| Wróć do listy artykułów