mapa strony   |
SmodCMS

 

Wystawa „80 lat związku Literatów w Lublinie” - GBP Dąbie

W dniach od 18 listopada do 9 grudnia w GBP w Dąbiu gościła wystawa, która zachęcała do odwiedzania biblioteki wszystkich czytelników.

Wystawa „80 lat Związku Literatów w Lublinie” przygotowana została przez Związek Literatów Polskich Oddział w Lublinie, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Lublinie oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Heronima Łopacińskiego w Lublinie, z okazji jubileuszu osiemdziesięciolecia zorganizowanego lubelskiego ruchu literackiego.

Dzięki tej wystawie można było dowiedzieć się, że Związek Literatów w Lublinie powstał 21 maja 1932 roku i jako organizacja regionalna, która działała do wybuchu II wojny światowej.

W okresie PKWN reaktywowano w Lublinie ogólnopolskie stowarzyszenie Związek Zawodowy Literatów Polskich (od września 1944 do lutego 1945), następnie organizację przeniesiono do Łodzi.

Czytelnicy, którzy odwiedzili bibliotekę poznali historię Lubelskiego Klubu Literackiego. Dowiedzieli się, że 7 maja 1945 został utworzony Lubelski Oddział Związku Zawodowego Literatów Polskich a w styczniu 1949 roku ZZLP przekształcono w Związek Literatów Polskich i pod tą nazwą stowarzyszenie istniało do 19 sierpnia 1983r., kiedy zostało rozwiązane przez władze PRL.

Związek Literatów Polskich reaktywowano w Warszawie, w październiku 1983 roku na warunkach podyktowanych przez władze, co spowodowało rozłam w środowisku literackim.

Lubelski Oddział ZLP ponownie utworzono w listopadzie 1983 roku. Natomiast część pisarzy która, nie odnowiła akcesu do ZLP, utworzyła w 1989 r. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, którego Lubelski Oddział powstał w styczniu 1991 roku.

Wystawę odwiedzali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dąbiu. Zdobyli oni cenne informacje dotyczące historycznego zarysu struktury organizacyjnej i działalności lubelskiej organizacji literackiej (1932-1983) oraz współczesność (1983-2012), obejmująca działalność dwóch lubelskich stowarzyszeń literackich.

Wystawę zwiedziły grupy szkolne : kl. VI, kl. V, kl. IV z nauczycielem języka polskiego z P. Małgorzatą Brewczyńską, koło historyczne z opiekunem P. Agnieszką Pniewską, grupy czytelników młodszych a także dorośli. Wszyscy wykazali duże zainteresowanie.

Zwiedzający wystawę mieli okazję do wypożyczenia nowości książkowych zakupionych w listopadzie.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2013-12-20 przez: * webadmin * w kategoriach: Biblioteki
| Wróć do listy artykułów