mapa strony   |
SmodCMS

 

„Piąte przykazanie ” – ciągle aktualne

Nie zabijaj -to niezwykle aktualny problem w naszym bezkompromisowym, często brutalnym świecie. Przemoc i agresja młodych ludzi, nie rzadko nastolatków , to ciągle nieschodzący z pierwszych stron gazet problem. Często słyszymy o burdach na stadionach, chuligańskich wybrykach na ulicach, w szkołach, czego przejawem są pobicia i bezsensowne śmierci niczemu niewinnych osób. Giną młodzi ludzie tylko dlatego ,że ktoś miał inny szalik klubowy czy transparent. Jak reagować? Co robić? Czy można powstrzymać falę nienawiści? Na te właśnie pytania próbuje odpowiedzieć spektakl "Piąte przykazanie", który został pod koniec grudnia br. wystawiony przez Teatr „Zwierciadło”- Scena Młodego Widza z Łodzi w gimnazjach w Strzyżewie,Gręzówce i Zalesiu. Przedstawienie obejrzało ponad 300 uczniów.

Marek -główny bohater sztuki, wplątuje się w bójkę po meczu piłkarskim. Podczas potyczek śmiertelnie zostaje pobity kijami kilkunastoletni kibic. Marek jest członkiem grupy Darka prowodyra i bezkompromisowego chuligana. Cała sprawa udziału Marka w bójce wychodzi na jaw, gdy jego zdjęcie z monitoringu rozpoznane zostaje przez przyjaciela ojca Marka, notabene prokuratora prowadzącego śledztwo. Za namową dziewczyny Marka i rozmowy z ojcem, Marek decyduje się zeznawać, przeciwstawiając się Darkowi, który jest głównym sprawcą bezsensownej śmierci chłopca.

Po zakończeniu spektaklu , jego reżyser i zarazem dyrektor Teatru Zwierciadło- Krzysztof Kaczmarek , opowiadał młodej widowni o historii powstania spektaklu „Piąte przykazanie” i o fakcie symbolicznego przekazania scenariusza i plakatu tej sztuki w trakcie audiencji w 2000 roku u Papieża Jana Pawła II. Wtedy to ,Jan Paweł II upoważnił go do przekazywania po każdym spektaklu Jego błogosławieństwa skierowanego do publiczności uczestniczącej w spektaklu ,prosząc aby młodzież pamiętała o tym, że agresja, nienawiść nie może mieć miejsca w życiu chrześcijanina, katolika, szczególnie wśród młodego pokolenia. I tak też się stało po każdym wystawionym spektaklu. Wszystkie przedstawienia zostały nagrodzone przez młodzież gromkimi brawami a nawet owacją na stojąco, która tym samym dała wyraz uznania za przekonującą i autentyczną dramaturgię spektaklu i wspaniałą profesjonalną grę aktorską.

Wystawienie spektaklu „Piąte przykazanie” sfinansowane zostało ze środków Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łukowie.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2013-12-23 przez: * webadmin * w kategoriach: GOK
| Wróć do listy artykułów