mapa strony   |
SmodCMS

 

Wizyta w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie - ZS Krynka

W ramach nagrody laureaci II Powiatowego Konkursu „ Rosyjskie bajki, baśnie, byliny” wraz z opiekunami mieli okazję zwiedzić Ambasadę Federacji Rosyjskiej.

Wyjazd do Warszawy nastąpił 21 lutego br. o godz. 7.00 rano spod budynku Zespołu Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie. Grupa wycieczkowa liczyła 19 osób. Gimnazjum w Krynce reprezentowali: Marcin Sawicki – uczeń klasy IIIa oraz Pani Jolanta Adamowicz –nauczyciel jęz. rosyjskiego.

Pogoda nam sprzyjała, toteż postanowiliśmy naszą wyprawę rozpocząć od spaceru alejkami warszawskich Łazienek. Piękna, wiosenna pogoda, śpiew ptaków, zabawne wiewiórki, kaczki i dostojne pawie wprowadziły nas w radosny nastrój. Po godzinnym spacerze, wzmocnieni świeżym powietrzem, opuściliśmy Łazienki i udaliśmy się do Gmachu Ambasady Federacji Rosyjskiej.

Budynek Ambasady Rosyjskiej jest jednym z najbardziej okazałych w stolicy. Wysokie, dwumetrowe ogrodzenie, oraz policja patrolująca ulice dookoła budynku, czyni go też jednym z najbardziej tajemniczych.

O godz. 10.45 główną bramą wjechaliśmy na teren ambasady. Przed wejściem czekał na nas Attache ds. Kultury Ambasady Federacji Rosyjskiej w RP – Pan Emil Shykhaliev. Ku naszemu zdziwieniu nie zostaliśmy poddani żadnej „standardowej procedurze” przeszukania toreb, przechodzenia przez bramki wykrywające metal czy kontroli tożsamości, której spodziewaliśmy się wszyscy. Okazane nam zaufanie było miłe.

Po wejściu do budynku ogromne wrażenie zrobiło na nas przestronne, wyłożone białym marmurem foyer. W jeszcze większe zdumienie wprowadziło nas obejrzenie pięciu wysokich na siedem metrów sal, w których organizowane są oficjalne spotkania i przyjęcia. Nasz zachwyt wzbudziły znajdujące się w centralnej rotundzie efektowne mozaiki przedstawiające trzy z czterech pór roku. Niestety nikt nam nie wyjaśnił, dlaczego brakuje jesieni. W budynku Ambasady zobaczyliśmy także ekspozycję obrazów zarówno rosyjskich, jak i polskich malarzy. Pozytywne podejście, jak też i wspaniała polszczyzna Pana Emila Shykhalieva sprawiły, że zwiedzanie budynku było czystą przyjemnością.

Około godz. 11.20 zaszczycił nas swoją obecnością Jego Ekscelencja Ambasador Aleksander Alekseev. Podczas spotkania rozmawialiśmy na najróżniejsze tematy, zaczynając od specyfiki pracy Ambasady Federacji Rosyjskiej w RP, przez wymianę poglądów na temat aktualnych stosunków w sferze politycznej, gospodarczej i kulturalnej miedzy naszymi krajami. Pan Ambasador był do naszej dyspozycji przez ponad 30 minut. Jednak wraz z odejściem Pana Ambasadora do swoich obowiązków rozmowy nie zostały przerwane. Trwały jeszcze ponad godzinę. Swój cenny czas poświęcił nam Pan Emil Shykhaliev, który rozmawiając z uczniami, potrafił rozbudzić ich ciekawość i zachęcić do nauki języków obcych, które jak powiedział, są dzisiaj „narzędziem niezbędnym do pracy”.

Wizyta w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie okazała się być doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat kraju jakim jest Rosja, by zrozumieć, że w rzeczywistości jest ona o wiele nam bliższa niż się wydaje. Bez cienia wątpliwości wizyta w „tajemniczym budynku” przy ulicy Belwederskiej 49 nie byłaby taka sama, gdyby nie osobiste zaangażowanie Pana Attache ds. Kultury Emila Shykhalieva oraz Jego Ekscelencji Ambasadora Aleksandra Alekseeva, za które to należą im się szczególne podziękowania. Przy tej okazji chciałabym także podziękować organizatorce wyprawy Pani Renacie Łozowskiej – Kopeć za świetne pomysły, zaangażowanie oraz stworzenie w czasie wycieczki wspaniałej atmosfery.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2014-02-27 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
| Wróć do listy artykułów