mapa strony   |
SmodCMS

 

Uczniowie ze Świdrów poznają Podhale - ZS Świdry

Uczniowie klas IV – VI Zespołu Szkół w Świdrach, na początku marca wyjechali na Podhale. W ramach zajęć „białej szkoły” dzieci uczetniczyły w XIX Ogólnopolskim Rajdzie Narciarskim. Poznawały historię i kulturę Podhala, wzięły udział w spotkaniu z miejscowym góralem w Białym Dunajcu, który snując opowieści o życiu górali przybliżał uczniom gwarę i muzykę góralską. Dzieci zwiedzały Zakopane, nauczyły się jazdy na nartach na stoku Kozieniec w Czarnej Górze, pod fachowym okiem instruktora p. Zbigniewa Olkowicza. Zażywały relaksujących kąpieli na basenach termalnych w Szaflarach.

W Zakopanem uczniowie przejechali się kolejką szynowo-linową na Gubałówkę, obejrzli miejsce skoków narciarskich Wielką Krokiew – skocznię narciarską m.in. Adama Małysza. Odwiedziliśmy również grób sławnego pisarza dla dzieci Kornela Makuszyńskiego spoczywającego na starym cmentarzu Zakopiańskim na Pęksowym Brzysku. Obejrzeliśmy też dom stojący „do góry nogami”. Podczas spaceru Krupówkami dzieci kupiły pamiątki i słynne oscypki góralskie.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Kraków, obejrzeliśmy Wawel i grób państwa Kaczyńskich. Na rynku Starego Miasta podziwialiśmy Wieżę Mariacką i Sukiennice. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Spacerując uliczkami Starego Miasta dzieci kupiły tradycyjne obwarzanki i bajtle krakowskie.

Uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni, że udało się im tyle zwiedzić i poznać krajobraz południowej Polski. Nauczyli się jazdy na nartach i cieszyły się, że zimowa aura sprzyja turystyce. Wszyscy wyrazili chęć ponownego zimowego wyjazdu w góry - na narty. „Białą szkołę” zorganizowała i opiekę nad uczniami sprawowała p. Marzena Szczygielska.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2014-03-19 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
| Wróć do listy artykułów