mapa strony   |
SmodCMS

 

Spacer po Gręzówce

Każdy, kto chciał się dowiedzieć jak wyglądała Gręzówka przed laty oraz jak toczyło się codzienne życie na wsi, mógł wziąć udział w minioną sobotę w imprezie plenerowej pn. „Spacer po Gręzówce”. Odbyła się ona po raz drugi. W ubiegłym roku trasa spaceru rozpoczynała się w Gręzówce – Kolonii, przy starej kapliczce, kończyła - na placu przy punkcie lekarskim. Wzięło w niej udział ponad sto osób.

W tym roku obejmowała inną część wsi - od cmentarza do placu przy punkcie lekarskim. Na cmentarzu jedna z mieszkanek Gręzówki – Katarzyna Szczygieł opowiedziała jego historię, zwracając szczególną uwagę na kwaterę wojskową, w której pochowani są żołnierze polegli podczas II Wojny Światowej. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kumpele” zapaliły znicze na grobach żołnierzy oraz dwóch zasłużonych proboszczów parafii Gręzówka – Wiktora Sopyły i Feliksa Rokity. Następnie wszyscy udali się w kierunku punktu lekarskiego zatrzymując się w miejscach, które pełniły kiedyś ważne społeczne funkcje. W ten sposób młodzi mieszkańcy mogli się dowiedzieć, gdzie znajdowała się szkoła i jak wyglądała, mleczarnia, skład nawozów, sklepy, poczta, magiel, siedziba KGW, czy smolarnia – zakład, w którym z drewna pozyskiwano smołę. Wśród opowiadających byli: Beata Pochman – przewodnicząca KGW, ks. Adam Krasuski – obecny proboszcz parafii w Gręzówce, Jerzy Dołęga, Magdalena Turemka, Natalia Kaptejna. Starosta Łukowski – Janusz Kozioł, jednocześnie mieszkaniec Gręzówki, opowiedział o budowie nowej szkoły i pierwszych latach jej funkcjonowania. Panie z KGW pokazały, jak kiedyś podczas żniw ręcznie zbierano zboża i ustawiano je w snopy. Podczas części odbywającej się na placu przy punkcie lekarskim, też nie zabrakło nawiązania do wiejskiego życia sprzed lat. Organizatorzy przygotowali tu wystawę dawnych zdjęć i przedmiotów, odbył się pokaz mody retro oraz konkursy, na które składały się test z wiedzy o wiejskim życiu, dojenie krowy (z powodzeniem zastąpiła ją gumowa rękawiczka napełniona wodą) i bieg na czas w workach. Jednym z uczestników konkursów był Wójt Gminy Łuków – Mariusz Osiak. Poza tym, zespół wokalny „Kumpele” wykonał wiązankę piosenek o tematyce wiejskiej, a młodzież oazowa przygotowała „wieczór pogodny” z grami i zabawami. Nie zabrakło też ogniska, przy którym można było powspominać dawne czasy.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział wiele młodych osób, które nie mogą pamiętać swojej miejscowości sprzed kilkudziesięciu laty.

Imprezę zorganizowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kumpele”.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2014-07-30 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów