mapa strony   |
SmodCMS

 

Kusaki na ludowo

Kusaki zwane także ostatkami, zapustami, bachusami to ludowe zwyczaje związane z końcem karnawału. Zgodnie z tradycją przypadają na ostatnie trzy dni przed środą popielcową i wypełnione są zabawą, radością, beztroską.

W takiej właśnie atmosferze Gmina Łuków świętowała Kusaki w niedzielę 15 lutego. Miejscem spotkania był Zespół Szkół w Dąbiu.

Ludowy repertuar nawiązujący do ostatkowych obrzędów zaprezentowały następujące zespoły wokalne: Jagódki ze Żdżar, Czerwona Jarzębina ze Stanina, Kumpele z Gręzówki, Modry Len z Adamowa, Zalesianki z Zalesia, Świderzanki ze Świderek, Melodia z Domaszewnicy. Dwa z nich, poza piosenkami, przedstawiły także skecze: Modry Len skecz pt. „Kusaki na wsi” i Świderzanki skecz pt. „Panienka i babka”.

Na kusakowe spotkanie przybyło wielu mieszkańców Dąbia i Żdżar, a także zaproszonych gości, wśród których byli: wójt Gminy Łuków – Mariusz Osiak, zastępca wójta – Wojciech Szczygieł, nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków – Grzegorz Uss, sekretarz Powiatu – Jerzy Siwiec, proboszcz parafii w Dąbiu – ks. Antoni Sulich, radni Rady Gminy Łuków z przewodniczącym Tadeuszem Federczykiem.

W tym roku impreza odbyła się po raz pierwszy, ale jej organizatorzy zapewniają, że na trwałe wpisze się w kalendarz imprez Gminy Łuków.

Inicjatorką i współorganizatorką imprezy „Kusaki na ludowo” jest radna Rady Gminy Łuków – Elżbieta Dynek. Organizatorami są także: Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie, Zespół Szkół w Dąbiu, sołtys Dąbia Beata Suchodolska, Rada Sołecka Dąbia w osobach Elżbieta Kisiel, Andrzej Sadło, Mirosław Czubaszek, Wiesław Sadło, Stanisław Czubaszek.

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Opublikowano dnia: 2015-02-17 przez: * webadmin * w kategoriach: GOK
| Wróć do listy artykułów