mapa strony   |
SmodCMS

 

I Pieszy Rajd Śladami kpt. "Ostoi"

Blisko 40 osób wzięło udział w dwudniowym I Pieszym Rajdzie Śladami kpt. Ostoi, który odbył się w dniach 18 - 19 czerwca. Jego uczestnicy, wśród których byli nie tylko mieszkańcy Łukowa i okolic, ale także Lublina i Łomianek, pokonali 28 kilometrów, by w ten sposób dać wyraz pamięci o stacjonujących w czasie II wojny światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Podziemnego Państwa Polskiego, w szczególności o I Batalionie 35. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Dzieci, w tym kilkuosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół w Świdrach, pokonały dystans 10 km.

Trasa rozpoczynała się na cmentarzu w Łukowie, gdzie uczestnicy Rajdu pomodlili się wspólnie przy grobie żołnierzy poległych w 1944 r. pod Gręzówką. Następnie pokonując kolejne kilometry przez lasy łukowskie, zatrzymywali się przy pomnikach osób, które zostawiły trwały ślad w historii Ziemi Łukowskiej. Pierwszym przystankiem był pomnik samego kpt. "Ostoi" - patrona Rajdu. Kolejnym był pomnik upamiętniający żołnierzy poległych 20 lipca 1944r. w bitwie pod Gręzówką, w dalszej kolejności kwatera wojskowa na cmentarzu w Gręzówce i pomnik ks. Stanisława Brzóski - ohatera Powstania Styczniowego. W godzinach popołudniowych cała grupa dotarła do bazy Rajdu, znajdującej się we wiacie edukacyjnej Nadleśnictwa Łuków "Ostoja". Tu, po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku, nastąpiła dalsza historyczno-edukacyjna część programu. Wprowadzenie do spotkania zrobił Ryszard Grafik - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, który opowiedział o zorganizowaniu i funkcjonowaniu obozu partyzanckiego AK w lasach rezerwatu Jata i o jego dowódcy - kpt. Wacławie Rejmaku ps. "Ostoja". Doskonałym dopełnieniem opowieści partyzanckich, było wystąpienie Zbigniewa Nowosielskiego - syna kpt. Henryka Nowosielskiego ps. "Vickers", autora zdjęć obozu, które można było oglądać na towarzyszącej Rajdowi wystawie. Opowiedział on, w jaki sposób zdjęcia przetrwały do czasów współczesnych, a także o zapomnianych bohaterach Armii Krajowej. Poza wysłuchaniem partyzanckich historii, był czas na wspólne śpiewanie przy ognisku pieśni historycznych i wojskowych. Pierwszy dzień Rajdu zakończył pokaz filmów: "Ostoja", "Kasanci z Jaty", "Orlik" i "Zapora".

Drugiego dnia - w niedzielę, wszyscy udali się pod, oddalony o 4 km od bazy i położony w pobliżu funkcjonującego w 1944r. obozu partyzanckiego I Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej, pomnik żołnierzy Armii Krajowej, by tam uczestniczyć we mszy św. sprawowanej przez ks. kanonika Stanisława Chodźkę - proboszcza parafii Zbuczyn. W homilii podkreślił on aspekt trudu, jaki towarzyszył zarówno stacjonującym w Jacie partyzantom, jak i uczestnikom Rajdu. Takie samo ma być chrześcijaństwo - wymagające i odpowiedzialne. Po mszy odbył się uroczysty apel poległych i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Kolejny dzień w bazie Rajdu obfitował w elementy edukacji historycznej i przyrodniczej. Odbyła się tego dnia prezentacja wyposażenia, uzbrojenia i umundurowania wojskowego. Nadleśnictwo Łuków zaś zaprezentowało dary lasu pokazując ich praktyczne zastosowanie.

Na zakończenie Rajdu każdy jego uczestnik otrzymał pamiątkowy zestaw kart pocztowych wykonanych ze zdjęć Henryka Nowosielskiego.

Bardzo szczególnym gościem Rajdu była bratanica "Ostoi" - Irena Toporowska, która z wielkim wzruszeniem podziękowała wszystkim za krzewienie pamięci o jej stryju.

Organizator Rajdu - Światowy Związek Armii Krajowej Koło Łuków i jego partnerzy - Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik", gmina Łuków, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju i Nadleśnictwo Łuków zapewniają, że wydarzenie będzie miało charakter cykliczny i już dziś zapraszają na kolejny Rajd za rok.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Fot. Towarzystwo Przyrodniczo ? Historyczne ?Orlik?

 

_________________

Okres letni sprzyja różnego rodzaju wędrówkom, wyprawom i rajdom. W jednej z takich propozycji będzie można wziąć udział w dniach 18 ? 19 czerwca. Odbędzie się bowiem w tym terminie I Pieszy Rajd Śladami kpt. ?Ostoi?.

Rajd będzie wyrazem pamięci o stacjonujących w czasie II wojny światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Podziemnego Państwa Polskiego, w szczególności I Batalionu 35. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Jego celem będzie upamiętnienie Bohaterów tamtego okresu, jakimi niewątpliwie byli kpt. Wacław Andrzej Rejmak pseud. Ostoja oraz jego podkomendni. Organizatorzy chcą, aby wartości, za które walczyli i oddawali życie żołnierze z Jaty, były przekazywane następnym pokoleniom Polaków.

Dwudniowy Rajd będzie prowadził dwiema trasami ? nr 1 z Łukowa i nr 2 z Wiśniewa, przez Lasy Łukowskie, do wiaty edukacyjnej ?Ostoja? w Żdżarach. Długość każdej trasy to ok. 26 km. Dla rodzin z dziećmi będzie możliwość przejścia tylko końcowego odcinka trasy nr 2. Poza przemarszem, odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku, festiwal filmów historycznych, prezentacja uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia, polowa msza św. i szereg atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Organizatorzy zapewniają miejsce na rozbicie namiotu, transport bagażu podczas przejścia trasy, ubezpieczenie. Uczestnicy we własnym zakresie zabezpieczają namioty i wyżywienie. Koszt uczestnictwa to 25 zł od osoby dorosłej i 10 zł od dziecka do 13 roku życia. Na Rajd zapraszają Światowy Związek Żołnierzy AK Koło Łuków, Towarzystwo Przyrodniczo ? Historyczne ?Orlik?, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Nadleśnictwo Łuków oraz gminy Łuków i Wiśniew.

Regulamin Rajdu wraz z mapą tras i kartą zgłoszenia dostępne będą na stronach internetowych: www.tphorlik.org.pl, www.lukow.ug.gov.pl, www.wisniew.pl i www.lukow.org.pl.

Liczba uczestników ograniczona.

Do pobrania (pliki PDF):

 1. Regulamin
 2. Mapy

Gmina Łuków

Fot. kpt. Henryk Nowosielski ps. ?Vickers". 28 maja 1944 r. Uroczystość poświęcenia i wręczenia sztandaru OP.I/35 AK w obozie leśnym w Jacie koło Łukowa. Mszę odprawia kapelan AK ? ks. Aleksander Zaremba ?Mrówka? z parafii rzymskokatolickiej w Trzebieszowie.

_________________

Gmina Łuków

Program ramowy I Pieszego Rajdu Śladami kpt. ?Ostoi?

I dzień ? 18 czerwca

 • 9.00 ? 9.30 Łuków, cmentarz, przed kościółkiem ? Start uczestników Trasy nr 1
 • 10.00 ? 10.30 ? Wiśniew, przed Urzędem Gminy - Start uczestników Trasy nr 2
 • 12.30 ? 13.00 ? Gręzówka, cmentarza -  Start uczestników Trasy nr 3 /rodzin z dziećmi/
 • Godz. 18.00 ? 19.00 ? zakwaterowanie w bazie Rajdu - we wiacie edukacyjnej ?Ostoja?
 • Godz. 19.00 ? oficjalne powitanie uczestników Rajdu,  posiłek przy ognisku
 • Godz. 20.30 ? wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, gawęda partyzancka, opowieść o kpt. Wacławie Rejmaku ps. ?Ostoja?
 • Godz. 22.00 - festiwal filmów: ?Ostoja?, ?Kasanci z Jaty?, ?Orlik? , ?Zapora?

 II dzień ? 19 czerwca

 • Godz. 8.00 ? pobudka
 • Godz. 9.00 ? wyjście pod pomnik upamiętniający Żołnierzy Armii Krajowej
 • Godz. 10.00 - Msza św., apel poległych
 • Godz. 12.00 ? część edukacyjno ? historyczna w bazie Rajdu (prezentacja wyposażenia, uzbrojenia i umundurowania wojskowego, wystawa fotografii historycznej)
 • Godz. 12.40 ? poczęstunek grochówką
 • Godz. 15.00 ? zakończenie Rajdu
Opublikowano dnia: 2016-06-21 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2016-06-22
| Wróć do listy artykułów