mapa strony   |
SmodCMS

 

Śladem Henryka Sienkiewicza i Kleeberczyków - GBP Dąbie

2.06.2016r. członkowie koła czytelniczo-literackiego z opiekunami- p. Agnieszką Pniewską i p. Henryką Sadło w Roku Sienkiewiczowskim zwiedzili Muzeum tego wielkiego polskiego pisarza w Woli Okrzejskiej oraz Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.

Uczestnicy wycieczki poznali życie i twórczość Henryka Sienkiewicza. Usłyszeli m.in., że ten pisarz od najmłodszych lat wyróżniał się wielkim uzdolnieniem, pisząc na lekcji wypracowania dla siebie i dwóch kolegów. Dzieci dowiedziały się, jakie były okoliczności napisania powieści „W pustyni i w puszczy” . Prawdziwym zaskoczeniem była wiadomość, że Sienkiewicz wygrał konkurs dotyczący nazewnictwa kartki korespondencyjnej o nazwie „Pocztówka”, której używamy do dnia dzisiejszego .

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się figura woskowa przedstawiająca osobę tego wielkiego pisarza, wokół której robiliśmy sobie zdjęcia. Uczestnicy wycieczki byli także na kopcu Sienkiewicza oraz przy grobie jego matki.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, gdzie przy efektach dźwiękowych czytelnicy biblioteki przeżyli nalot bombowy z okresu II wojny światowej. Następnie obejrzeli film przedstawiający rozpoczęcie działań zbrojnych przeciwko Polsce.

Dzieci poznały umundurowanie i broń kawalerii polskiej oraz uzbrojenia Armii Niemieckiej i Armii Czerwonej. Zobaczyły m.in. pociski do armat, zapalniki artyleryjskie, hełmy, aparaty telefoniczne, polowe wiadra, pistolety, sztandary, bagnety, ostrogi żołnierskie, buty oficerskie, szable. Uczestnicy wycieczki weszli także do szpitala polowego, a także do wojskowego namiotu, gdzie przedstawione mapy informowały na bieżąco o działaniach zbrojnych. Wszyscy zobaczyli tzw. nieśmiertelniki, czyli blaszki z imieniem i nazwiskiem noszone przez żołnierzy w celu ich identyfikacji po śmierci.

Zwiedzając powyższe muzea najmłodsi poszerzyli swoją wiedzę o Henryku Sienkiewiczu, o jego pełnym przygód życiu i bogatym dorobku literackim. Przyswoili sobie pełny obraz bohaterstwa Kleeberczyków w bitwie z okupantem niemieckim. Poznali ich męstwo i odwagę w walce o wolną Polskę.

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Opublikowano dnia: 2016-06-15 przez: * webadmin * w kategoriach: Biblioteki
| Wróć do listy artykułów