mapa strony   |
SmodCMS

 

Dożynki w gminie Łuków 2016

Wieniec Ról i stoisko Malcanowa wygrały w konkursie dożynkowym na najpiękniejszy wieniec i stoisko promocyjne, ogłoszonym przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie.

Dożynki w gminie Łuków odbyły się już po raz siódmy. Gospodarzem tegorocznego Święta Plonów, które odbyło się w niedzielę 28 sierpnia, było sołectwo Role. Tradycyjnie, rozpoczęła je dziękczynna msza św. odprawiona w miejscowej kaplicy. Po niej korowód dożynkowy prowadzony przez starostów dożynek ? państwa Małgorzatę i Wojciecha Radomyskich, udał się na boisko przy Zespole Szkół i tam odbyła się dalsza część uroczystości. Pierwszym jej punktem była prezentacja wieńców przygotowanych przez 19 miejscowości z Gminy Łuków. Ważnym elementem każdej uroczystości dożynkowej jest chleb ? symbol ciężkiej pracy rolnika. Po przekazaniu go przez starostów przewodniczącemu Rady Gminy Tadeuszowi Federczykowi i wójtowi Mariuszowi Osiakowi, włodarze podzielili chleb pomiędzy mieszkańców gminy i gości.

W takim dniu nie mogło zabraknąć życzeń i dobrych słów pod adresem rolników. Poza władzami gminy Łuków, skierowali je do rolników ? poseł na Sejm RP Krzysztof Głuchowski, starosta łukowski Janusz Kozioł, a także za pośrednictwem listów ? marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski i wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. Właściciele 36 najbardziej wyróżniających się w gminie gospodarstw, odebrali z rąk przewodniczącego Rady Gminy i wójta okolicznościowe pisma i upominki. Są nimi: Jolanta i Andrzej Domańscy z Aleksandrowa, Ewa i Zygmunt Dołęgowie z Biard, Renata i Mariusz Machowcowie z Czerśli, Jadwiga i Zbigniew Pyckowie z Dąbia, Regina i Ryszard Rozwadowscy z Dminina, Paweł Izdebski z Gołaszyna, Katarzyna i Tomasz Nowakowie z Gołąbek, Hanna i Krzysztof Drążkowie z Gręzówki, Monika i Karol Sosnowscy z Jezior, Paweł Matysiak z Jadwisina, Krystyna i Jan Łoniewscy z Karwacza, Marta i Andrzej Gołębiowie z Klimek, Bożena i Henryk Wereszczyńscy z Krynki, Agnieszka i Mirosław Śledziowie z Kownatek, Ewa i Konrad Bartczakowie z Ławek, Joanna i Marek Szymańscy z Łazów, Joanna i Andrzej Świdrowie z Malcanowa, Maria i Wiesław Świderscy z Podgaja, Krystyna i Sławomir Niedziółkowie z Ról, Agnieszka i Tadeusz Sosnowscy z Ryżek, Ewa i Krzysztof Rozwadowscy z Rzymów-Rzymków, Jan Milewski z Rzymego-Lasu, Agata i Dariusz Sadłowie z Sięciaszki Pierwszej, Dorota i Paweł Bartoszewscy z Sięciaszki Drugiej, Agata i Dariusz Śledziowie ze Strzyżewa, Milena i Artur Domańscy z Suchocina, Aniela i Ryszard Sulejowie z Sulejów, Agnieszka i Artur Zabłoccy ze Świdrów, Renata i Marcin Guzkowie ze Szczygłów Dolnych, Zenon Trzciński ze Szczygłów Górnych, Krzysztof Jezierski z Turzych Rogów, Jolanta Wysokińska z Wagramu, Wiesław Szczygielski z Wólki Świątkowej, Sylwia i Dariusz Zarzyccy z Zarzecza Łukowskiego, Agata i Sławomir Osiakowie z Zalesia i Danuta i Marek Rybkowie ze Żdżar.

W części artystycznej Dożynek wystąpiły zespoły z gminy Łuków: Niezapominajki z Dminina, Zalesianki z Zalesia, Kumpele z Gręzówki, Jagódki ze Żdżar, a także Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Gminy Łuków oraz uczniowie i przedszkolaki z Zespołu Szkół w Rolach.

W konkursie na wieniec dożynkowy rywalizowało 19 miejscowości: Zalesie, Zarzecz Łukowski, Gołaszyn, Karwacz, Gołąbki, Dąbie, Wagram, Ryżki, Krynka, Jeziory, Role, Strzyżew, Kownatki, Szczygły Górne, Sięciaszka Pierwsza, Biardy, Łazy, Dminin, Gręzówka.

Stoiska biorące udział w konkursie przygotowały następujące organizacje: Rada Sołecka z Malcanowa, Rada Sołecka z Karwacza, Rada Sołecka z Gołąbek, Rada Sołecka i Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Dąbie, OSP, Rada Sołecka i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ryżek ?Ryżkowiacy?, OSP, Rada Sołecka i Akcja Katolicka z Krynki, Rada Sołecka z Jezior, Rada Sołecka z Ról, Rada Sołecka ze Szczygłów Górnych, KGW, OSP Rada Sołecka i Klub Młodych z Sięciaszki Pierwszej, KGW z Biard, Rada Sołecka z Łazów, KGW z Dminina, Nieformalna Grupa Aktywności Społecznej Sulejanki. Wystawy promocyjne przygotowały także: Szkoła Podstawowa w Rolach, Nadleśnictwo Łuków, Muzeum Regionalne w Łukowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowie, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Zespół Doradztwa Rolniczego w Łukowie, Lokalna Grupa Działania ?Razem Ku Lepszej Przyszłości?, Stowarzyszenie Artystów i Twórców Gminy Łuków, Bank BGŻ BNP Paribas, Centrum Dietetyczne Naturhouse, Raiffeisen Polbank Łuków, Concordia Ubezpieczenia Łuków, Przychodnia Centrum, AVON. Innymi atrakcjami były dmuchane zjeżdżalnie, lody, popcorn, stoiska z zabawkami oraz grill.

Dożynki zakończyła zabawa z zespołem Craters.

Uroczystość wsparło wiele firm, instytucji i osób prywatnych: Wytwórnia Betonu ?Żwirkop? Bożena Kożuchowska ze Szczygłów Górnych, Przedsiębiorstwo Produkcyjno ? Handlowe ?Agro ? Top? z Gręzówki, Concordia Ubezpieczenia Łuków, Raiffeisen Polbank Łuków, Przedsiębiorstwo Usługowo ? Handlowe MEL ?KAN z Ryżek, Firma Handlowo ? Usługowa Tamex Jakub Kożuchowski ze Szczygłów Górnych, Zakład Robót Drogowych i Budowlanych Markop Mariola Krasnodębska ze Szczygłów Górnych, BGŻ BNP Paribas oddział w Łukowie, Zakłady Mięsne Łmeat Łuków S.A., Bank Spółdzielczy w Łukowie, Lokalna Grupa Działania ?Razem Ku Lepszej Przyszłości?, Inter Com Komputery z Łukowa, Foldruk Media oddział w Łukowie, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych DROGBUD z Łukowa, Centrum Dietetyczne Naturhouse z Łukowa, państwo Małgorzata i Grzegorz Rolowie ze Szczygłów Dolnych i pan Fabian Sójka z Łazów ? wytwórca donic ozdobnych.

Tegoroczne Dożynki zorganizowali: Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie, Gmina Łuków, Rada Sołecka Ról, Zespół Szkół w Rolach i mieszkańcy sołectwa Role.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2016-08-29 przez: * webadmin * w kategoriach: GOK, Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2016-08-31
| Wróć do listy artykułów