Warsztaty z Twórczynią Plastyki Obrzędowej - pisanki - GBP Dąbie
Biblioteka w Dąbiu nawiązując współpracę ze Stowarzyszeniem Artystów i Twórców Gminy Łuków zorganizowała w dniu 28 marca warsztaty, które przeprowadziła pani Elżbieta Sadło – Twórczyni Plastyki Obrzędowej. W zajęciach wzięli udział uczniowie kl. I-III, którzy przybyli w trzech grupach wraz z nauczycielami Zespołu Szkół w Dąbiu.
Pani Elżbieta przedstawiła historię pisankarstwa, opowiadała o tradycjach wielkanocnych i pokazywała jak wykonać pisanki metodą batiku. Każdy uczestnik warsztatów mógł „napisać” dwie prace.
Zdobienie woskiem znane było już w Mezopotamii. Tą techniką malowano na tkaninach. Z tkanin przeniesiono na pisankarstwo. Najstarsza polska pisanka pochodzi z okolic Opoczna – została wykonana w X wieku. Tradycyjne pisanki są ozdabiane nie tylko woskiem, ale mogą być również skrobane, wytrawiane, oklejane sitowiem lub wycinankami z papieru.
W dawnych domach magnackich na święta ozdabiano tyle jajek, ile jest dni w roku. Twórcy opowiadając o pisankach, odnieśli się również do literatury – w „Chłopach” Władysława Reymonta jest przedstawiona Jagna wykonująca pisanki. Do lat 70 XX wieku ozdabiano ugotowane jajka, obecnie najczęściej wykorzystuje się wydmuszki.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się dlaczego ozdabia się właśnie jajko – w każdej kulturze jest ono symbolem życia. Ozdoby pojawiające się na pisankach ludowych mają znaczenie symboliczne. Na przykład „leluja” to drzewo życia. Na wsiach dziewczęta wręczały pisanki chłopcu, który im się podobał, a dorośli przerzucali pisanki przez dachy domu – co miało chronić go przed pożarem.
Podczas warsztatów można było obejrzeć pisanki wykonane przez panią Elżbietę Sadło różnymi technikami. Wszyscy uczestnicy warsztatów zabrali swoje prace do domu by udekorować nimi swój koszyczek wielkanocny.
| Wróć do listy artykułów