mapa strony   |
SmodCMS

 

Warsztaty z Twórczynią Plastyki Obrzędowej - bombki - GBP Dąbie

Biblioteka w Dąbiu nawiązując współpracę ze Stowarzyszeniem Artystów i Twórców Gminy Łuków zorganizowała w dniu 1 grudnia warsztaty, które przeprowadziła pani Elżbieta Sadło – Twórczyni Plastyki Obrzędowe z panią Agnieszką Kaptejna. W zajęciach uczestniczyły członkinie Stowarzyszenia Wsi Dąbie, pani Sołtys, czytelniczki oraz dzieci.

Tradycja ubierania świątecznego drzewka sięga czasów pogańskich. Kościół przyjął niektóre ozdoby, ale nadał im nowe znaczenie. Dawniej na choince zamiast bombek wisiały jabłka i orzechy, które według wierzeń były pożywieniem dla duchów zmarłych pojawiających się w czasie Święta Godów (obecnie w tym czasie obchodzimy Święta Bożego Narodzenia). Wszelkie okrągłe ozdoby choinkowe w tradycji chrześcijańskiej symbolizują harmonię. Pierwsze bombki powstały w XIX wieku w Niemczech. Jak mówi legenda biedny rzemieślnik, który pracował w hucie szkła nie mógł sobie pozwolić na ozdobienie choinki jabłkami i orzechami. Postanowił więc wydmuchać je ze szkła. Tak powstały piękne ozdoby, które urzekły wiele osób. Zainteresowanie szklanymi ozdobami było tak duże, iż uchroniło to fabrykę przed likwidacją. Obecnie na rynku dostępne są bombki o różnych kształtach i we wszystkich kolorach. Na szczególną uwagę zasługują bombki zdobione ręcznie wzorami pochodzącymi ze sztuki ludowej. Polskie ozdoby choinkowe są znane i doceniane na całym świecie.

Pani Elżbieta przedstawiła historię, opowiadała o tradycjach bożonarodzeniowych i pokazywała jak wykonać bombki z bibuły oraz gwiazdkę ze słomy. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i przebiegły w ciepłej, rodzinnej atmosferze.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2017-12-11 przez: * webadmin * w kategoriach: Biblioteki
| Wróć do listy artykułów