mapa strony   |
SmodCMS

 

Dożynki Gminne 2018 w Ryżkach

Pomimo kapryśnej pogody do Ryżek na Dożynki Gminy Łuków 2018 przybyło dużo gości i mieszkańców naszej gminy. Uroczystość odbyła się 26 sierpnia br. i rozpoczęła się korowodem wieńców dożynkowych przygotowanych przez 19 sołectw , których charakterystyki w formie multimedialnej prezentowane były na telebimie. Uroczystą Mszę Św. Dziękczynną odprawił ks. Andrzej Kieliszek - Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie .Obrzęd dożynkowy nawiązujący do dawnych prac żniwnych młócenia cepem zboża i wypieku chleba z domowego kaflowego pieca przedstawiło Koło Gospodyń Wiejskich z Zespołem ”Kumpele” z Gręzówki. Dożynkowy chleb na ręce Wójta Gminy Mariusza Osiaka i Przewodniczącego Rady Gminy Tadeusza Federczyka przekazali Starostowie Dożynek - państwo Danuta i Grzegorz Żurawscy z Ryżek. Państwo Żurawscy gospodarstwo rolne prowadzą od ponad 20 lat i użytkują 30 ha ziemi . Zajmują się hodowlą bydła mlecznego i opasowego. Posiadają troje dorosłych dzieci, z których najmłodszy syn prowadzi gospodarstwo razem z nimi.

Pani Danuta oprócz prowadzenia gospodarstwa rolnego pracowała zawodowo w szkole. Jest jedną z założycielek Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ryżek „Ryżkowiacy” a obecnie jest członkiem Zarządu tego stowarzyszenia .

Pan Grzegorz jest członkiem Rady Sołeckiej w Ryżkach i druhem Ochotniczej Straży Pożarnej. W latach 1998-2002 był Radnym Gminy Łuków. W tym roku 14 sołectw wystawiło swoje udekorowane stanowiska promocyjne z wiejskimi domowymi przysmakami .Wśród gości zaproszonych swoja obecnością Dożynki w Gminie Łuków zaszczycili : Poseł na Sejm RP pan Krzysztof Głuchowski, radny Sejmiku Samorządowego Województwa Lubelskiego pan Marek Kopeć, przedstawiciel Wojewody Lubelskiego p . Małgorzata Bogusz- Dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej, Starosta Łukowski pan Janusz Kozioł oraz Burmistrz Łukowa pan Mariusz Szustek. W trakcie uroczystości wyróżniono okolicznościowym listem i upominkami 36 rolników z terenu gminy Łuków . W części artystycznej wystąpiły zespoły ludowo-śpiewacze „Zalesianki” z Zalesia, „Kumpele” z Gręzówki, „Jagódki” ze Żdżar , Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Jata Gminy Łuków, zespół artystyczny podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach i tancerka polo dance Martyna Celińska Jakubowicz . Po raz pierwszy zorganizowany został Dożynkowy Turniej Piły Ręcznej „Twoja –moja”, w którym startowały 4 dwuosobowe drużyny składające się z przedstawicieli Sołtysów, Radnych, Urzędu Gminy i OSP Ryżek ( gospodarze). Zwycięzcami zostali druhowie z OSP Ryżki zdobywając nagrodę główną w postaci piły spalinowej, ufundowanej przez LGD Razem ku Lepszej Przyszłości w Łukowie. W ogłoszonym ”Konkursie Wiedzy -100 pytań na 100 lecie Niepodległości” zgłosiło się 10 uczestników. Wyniki tego konkursu ze względu na ogromną pracę jury w sprawdzeniu prawidłowości wypełnionych testów, zostaną ogłoszone w odrębnym terminie. Nagrodą główna w tym konkursie jest kosa spalinowa, również ufundowana przez LGD Razem ku Lepszej Przyszłości w Łukowie . Z ramienia KRUS w Łukowie został przeprowadzony konkurs wiedzy o BHP w rolnictwie. Laureaci tego konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. W ramach „Pokoleniowego Rodzinnego Turnieju Niepodległościowego” zorganizowane były zabawy-quizy, zgaduj zgadule dla dzieci i rodziców , obejmujące zagadki dźwiękowe z filmów, bajek dla dzieci, seriali TVP i „odgłosów w lesie i zagrodzie”. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe i łakocie, których fundatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w ramach promocji „Lubelskie –smakuj życie”.

W tegorocznym „Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”, Puchar otrzymało sołectwo z Ryżek .W „Konkursie na Stanowisko Promocyjne Sołectwa” Puchar przyznano dla Szczygłów Górnych . Wszyscy wykonawcy wieńców dożynkowych otrzymali nagrody pieniężne w kwocie 300 zł, zaś wystawcy stoisk promocyjnych sołectw otrzymali nagrody w kwocie 100 zł.

W tym roku z okazji 100 lecia Niepodległości w niebo poleciały biało czerwone lampiony, uświetniające te obchody w Gminie Łuków. Tradycyjnie pląsy dożynkowe zakończyły się zabawą taneczną, do której przygrywał zespół „Craters” , a wszyscy jej uczestnicy ,doskonale bawili się w sali świetlicy w Ryżkach wypełnionej po brzegi, nie bacząc na ciągle padający deszcz. Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie składa serdeczne podziękowania dla wszystkich tych, którzy w większym i najmniejszym stopniu przyczynili się do pomocy w przygotowaniu tej uroczystości , stojącej na wysokim poziomie organizacyjnym i artystycznym , która niewątpliwie jest najlepszą wizytówką naszej gminy, promującą i nobilitującą ją na kulturalno –społecznej mapie powiatu łukowskiego i województwa lubelskiego . Szczególne podziękowania składamy na ręce radnego p. Jarosława Michalaka, Sołtysa Ryżek pana Stanisława Skwarka, Prezesa Stowarzyszenia „Ryżkowiacy „ pana Tomasza Sosnowskiego .Ogromne podziękowania kierujemy również do wszystkich członków i członkiń Stowarzyszenia „Ryżkowiacy” oraz do druhów z OSP Ryżki i mieszkańców Ryżek , który pięknie ozdobili swoje posesje na czas dożynek.

Wsparcie finansowe i rzeczowe dla lokalnej kultury przy organizacji tegorocznych dożynek okazali:

  • Mariola i Julian Krasnodębscy – Firma „Markop” Szczygły Górne
  • Kazimierz Jakubiak firma „Mel-Kan” Ryżki
  • Zofia Żuk – firma Łuksja - Łuków
  • Zofia Przeździak – Bank Spółdzielczy w Łukowie
  • Bożena i Jakub Kożuchowscy –„Żwirkop” i „Tamex” Szczygły Górne
  • Piotr Ponikowski –firma Inter Com Komputery w Łukowie
  • Bogdan Kucharski – firma „Drogbud” w Łukowie
  • Sylwia Romańska- Węzik - LGD razem ku lepszej przyszłości w Łukowie
  • Irena Grzesiak firma Łmeat S.A. - Zakłady Mięsne Łuków

Dziękujemy

GALERIA FOTO - KLIKNIJ

Gmina Łuków - grafika

 

Zapraszamy także do obejrzenia materiału filmowego w zakładce - FILMY - 

 

Opublikowano dnia: 2018-08-28 przez: * webadmin * w kategoriach: GOK, Informacje
| Wróć do listy artykułów