mapa strony   |
SmodCMS

 

IX Eko-Czerwcówka na rowerze

W minioną niedzielę odbyła się dziewiąta edycja EKO-CZERWCÓWKI. Rowerzyści przemierzyli trasę rowerową w rezerwacie Jata. Szlak rajdu wyznaczono śladami pomników historycznych.

Upalna pogoda i wysokie temperatury nie odstraszyły miłośników dwóch kółek. Cykliści odpowiedzieli na zaproszenie organizatora Stowarzyszenia „ŻDŻARZANIE”. Przybyłych na trasę CZERWCÓWKI w imieniu organizacji przywitał wiceprezes Krzysztof Fornal, który jednocześnie poprowadził wycieczkę.

Zgromadzeni wyposażeni w mapki z trasą przejazdu przemierzyli blisko 20-kilometrowy szlak. Drogę biegnącą okolicami rezerwatu Jata wyznaczały lokalne pomniki historyczne. Rowerzyści kolejno odwiedzili: pomnik żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, pomnik żołnierzy Armii Krajowej, a także pomnik Ks. Stanisława Brzóski.

W tym roku uwagę uczestników zwrócono na historię powstawania poszczególnych monumentów. Przedstawiono inicjatorów pomników, historyczne tło ich budowy oraz okoliczności, które decydowały o ich wyglądzie i treści. Po prezentacji przy każdym z pomników zapalono znicz oraz uczczono chwilą ciszy pamięć walczących o niepodległość Polski.

Po przyjeździe na „Ranczo pod bocianami” w Żdżarach na wszystkich czekał przygotowany poczęstunek. Po nim przeprowadzono konkurs wiedzy pn. „Jata pełna tajemnic”. Pytania dotyczyły historii i przyrody Jaty prezentowanej podczas rajdu. Najlepszą wiedzą podczas konkursu i uwagą podczas wycieczki wykazał się Cezary Gołąb, który zajął I miejsce. Tuż za nim uplasowała się Dominika Kopeć. Miejsce na podium uzupełniła Marta Sadło.

Na zakończenie dokonano podsumowania IX EKO-CZERWCÓWKI. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy upominek. Nagrodzono zwycięzców konkursu wiedzy. Wyróżniono również najstarszego i najmłodszego cyklistę.

Do zobaczenia za rok na jubileuszowym dziesiątym rajdzie!

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2019-06-18 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów