mapa strony   |
SmodCMS

 

W Turzych Rogach ćwiczyli strażacy

Ćwiczenia Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Łuków odbywają się dwa, trzy razy w roku. Celem tych ćwiczeń jest między innymi: sprawdzenie umiejętności strażaków oraz używanego przez nich sprzętu: samochodów, motopomp, zbiorników, środków łączności, węży gaśniczych itd. Po takich ćwiczeniach wiadomo także, jakie są najpilniejsze potrzeby dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców.
W niedzielę 11 października w Turzych Rogach odbyły się ostatnie w tym roku ćwiczenia OSP. Brało w nich udział ponad 90 strażaków z 14 gminnych jednostek. W ćwiczeniach nie brali jedynie udziału strażacy z Dminina.
Założeniem tych ćwiczeń była likwidacja pożaru Szkoły Podstawowej w Turzych Rogach w sytuacji gdy jednostka ratowniczo – gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie zajęta jest likwidacją jeszcze większego zagrożenia na terenie miasta. Do likwidacji pożaru w Turzych Rogach zostają wyznaczone jednostki ochotnicze z Gminy Łuków. Dodatkową trudnością akcji gaśniczej jest unieruchomienie z powodu braku energii elektrycznej sieci wodociągowej. Awaryjne zasilanie wodociągu przez agregaty prądotwórcze nie zapewnia odpowiedniego ciśnienia wody w hydrantach i nie mogą one być wykorzystane w akcji gaśniczej.
Do akcji gaszenia w pierwszej kolejności zostają skierowane OSP z Biard, Dąbia i Kownatek, ponieważ te jednostki posiadają samochody z dużymi zbiornikami wody. A do czasu wyczerpania się wody w zbiornikach pojazdów należy zbudować linię zasilającą w wodę z rzeki Krzny, w okolicach mostu kolejowego. Strażacy mają wybudować linię tłoczną o długości około 1200 metrów.
Mimo, że ćwiczenia odbywały się w trudnych warunkach: obfitych opadach deszczu i niskiej temperaturze, co dodatkowo utrudniało ćwiczenia – mówi prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Wiktor Osik – wszystkie założenia ćwiczeń zostały wykonane. Ćwiczeniami kierował komendant gminny Ochrony Przeciwpożarowej Gminy Łuków Janusz Pawlak, w przygotowaniach brał również udział sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Andrzej Kurek.
.
Gospodarzem ćwiczeń była jednostka OSP w Turzych Rogach, która na zakończenie ćwiczeń, zaprosiła wszystkich strażaków do remizy na skromny strażacki poczęstunek. Smakował on wyśmienicie po kilkugodzinnych ćwiczeniach.
W przyszłym roku planowane są jeszcze bardziej „atrakcyjne” ćwiczenia, ponieważ zostaną wprowadzone nowe elementy, które nie występowały jeszcze w tego typu ćwiczeniach, organizowanych w ostatnich latach. Na razie szczegóły przyszłorocznych ćwiczeń owiane są jeszcze tajemnicą.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2009-10-16 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów