mapa strony   |
SmodCMS

 

„Gminny Festyn Rodzinny z Geologią”

   Gołaszyn – to miejsce szczególne, ponieważ znajduje się tu Rezerwat geologiczny Kra Jurajska  o powierzchni 8 ha. Został on ustanowiony dla ochrony unikalnego w skali światowej złoża amonitów – wymarłych mięczaków morskich. Pod warstwą ziemi znajduje się tu pokład czarnego iłu zawierającego skamieniałe muszle amonitów, małż, ramienionogów i otwornic. Te wyjątkowo cenne zasoby niestety mało są znane poza środowiskiem geologów. W celu ich popularyzowania Gmina Łuków i miejscowy Zespół Szkół prowadzą szereg działań promocyjnych dotyczących amonitów. Jednym z nich jest organizacja Gminnego Festynu Rodzinnego z Geologią. To wydarzenie cykliczne, które cieszy się dużą popularnością. Tym razem odbył się on w niedzielne popołudnie 16 czerwca na terenie Zespołu Szkół w Gołaszynie. Jego tematem przewodnim był oczywiście amonit.    Piękne jego okazy uzupełnione wiedzą o Krze Jurajskiej prezentowaną na planszach można było zobaczyć na stoisku Muzeum Regionalnego w Łukowie. Informacji o amonitach można było też zasięgnąć, udając się do stoiska Gminy Łuków, na którym były dostępne materiały promocyjne i edukacyjne m. in. z zakresu geologicznych atrakcji gminy, odważni kręcili ,,kołem fortuny’’ i odpowiadali na pytania dotyczące  znajomości Gminy Łuków, wygrywając atrakcyjne upominki. Na stoisku Nadleśnictwa Łukówmożna się było dowiedzieć wszystkiego na temat drewna i jego zastosowania.  Młodsi uczestnicy festynu chętnie zaglądali do strefy kreatywności, którą przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowie, zainteresowani mogli uczestniczyć w warsztatach robienia drewnianych zakładek do książek, zrobić sobie tatuaż czy wyczarować dużą bańkę mydlaną. Dzięki przedstawicielom szkoły językowej Lector można było sprawdzić swoje umiejętności językowe, przyswoić nowe słówka oraz poznać brytyjską kulturę. O tym jak ważna jest pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia uświadamiali uczestników przedstawiciele  z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łukowie, którzy przeprowadzili dla chętnych krótki kurs udzielania pierwszej pomocy, by zwiększyć szansę na uratowanie komuś życia.Dzięki uprzejmości lokalnych artystów swoje oko nacieszyć również mogli pasjonaci rękodzieła artystycznego: podczas festynu można było obejrzeć obrazy malowane na płótnie, drewnie czy też podziwiać prace wykonane haftem krzyżykowym. Pomyślano również o miłośnikach motoryzacji. Grupa ,,Klasyki Youngtimery LLU” zaprezentowała uczestnikom stare samochody, które jeszcze nie tak dawno powszechnie widywano na ulicach, a jednak pozwalają cofnąć się do czasów, kiedy elektronika nie ingerowała jeszcze tak bardzo w przyjemność z jazdy, a sam samochód był czymś więcej niż tylko maszyną z wielkim ekranem dotykowym na desce rozdzielczej. 

   Dopełnieniem geologicznego charakteru imprezy były liczne konkursy m. in. plastyczny pod hasłem ,,Łukowskie amonity”, z wiedzy o amonitach oraz z walorów geologicznych i przyrodniczych Gminy Łuków, zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

   Festyn miał charakter rodzinny, znalazły się więc na nim propozycje dla każdej niemal grupy wiekowej. Bogatą część artystyczną przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół w Gołaszynie, prezentując tańce z różnych kręgów kulturowych.Uczestnicy festynu mogli też posłuchać lub wspólnie zaśpiewać z wykonawcami piosenki znanych wokalistów,wiele z tych utworów propagowało więzi rodzinne.Członkowie szkolnego koła teatralnego w humorystyczny sposób przedstawili relacje pomiędzy kobietą a mężczyzną od czasów stworzenia po współczesność. Gościnnie zaprezentowały też swoje umiejętności taneczne uczennice z Zespołu Szkół w Czerśli. W ich wykonaniu można było zobaczyć taniec orientalny z elementami tańca brzucha, kankana czy taniec kowbojski.

   Każdy, kto przybył na imprezę, mógł spróbować tradycyjnych smaków, kosztując przygotowanych przez rodziców i panie kucharki ciast, parowańców, pierogów, pyzów czy domowy chleb. Nie zabrakło też aromatycznych, smacznych kiełbasek z grilla, które ufundowali zaprzyjaźnieni ze szkołą lokalni wytwórcy.Szkoła prowadziła także loterię fantową z nagrodami. Dochód, ze sprzedaży przygotowanych we współpracy z rodzicami, produktów zasilił budżet Szkoły, co pozwoli w przyszłości wzbogacić, a tym samym uatrakcyjnić bazę  pomocy dydaktycznych dla uczniów.  Jak na rodzinny festyn przystało, nie mogło zabraknąć dmuchańców, waty cukrowej i stoisk z zabawkami.

   Nie byłoby tak bogatej oferty, gdyby nie hojność i ofiarność sponsorów, którym podczas festynu wręczone zostały oficjalne podziękowania. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali niezawodni druhowie z miejscowej jednostki OSP.

   Organizatorami Festynu byli Gmina Łuków i Zespół Szkół w Gołaszynie, współorganizatorami: Gminny Ośrodek Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna i Rada Sołecka w Gołaszynie.

 

Fot. ZS w Gołaszynie, UG Łuków

 

Opublikowano dnia: 2024-06-19 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje, Prasa, Środowisko
| Wróć do listy artykułów