mapa strony   |
SmodCMS

 

Nauczyciele z państw europejskich w zespole szkół - ZS Czerśl

Od września 2008 roku Zespół Szkół w Czerśli współpracuje z europejskimi placówkami edukacyjnymi z Malty, Włoch, Hiszpanii, Węgier, Niemiec, Turcji i Poznania w ramach realizacji wspólnego projektu pod tytułem „Uczmy się przez bogactwo kulturowe i różnorodność”. Przedsięwzięcie wspierane jest finansowo przez europejski Program Comenius, który promuje rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości. Jest to możliwe dzięki mobilnościom, które obejmują wymianę uczniów i kadry.
Głównym celem naszej współpracy jest podkreślanie bogactwa kulturowego każdego z uczestniczących w projekcie państw. Poszczególni partnerzy starają się pokazać odrębność kulturową poprzez prezentację takich elementów kultury jak: architektura, rękodzielnictwo, ceremoniały, narodowe potrawy, taniec, dzieła muzyczne i literackie. Z tym wszystkim przedstawiciele szkół zapoznają się podczas wizyt w kolejnych partnerskich placówkach.
Do tej pory odbyły się spotkania na Malcie, we Włoszech, w Poznaniu, na Węgrzech, w Niemczech, w Turcji i w Hiszpanii.
W dniach 19-20 kwietnia 2010 roku miało się odbyć spotkanie w Zespole Szkół w Czerśli. Niestety zamknięcie przestrzeni powietrznej nad większością państw europejskich, uniemożliwiło dotarcie naszych gości w tamtym terminie. Polskie przysłowie jednak mówi: „Co się odwlecze, to nie uciecze”. Kolejną datę spotkania zaplanowano na 14 i 15 czerwca i tym razem się udało. W tych dniach mieliśmy zaszczyt gościć w naszych progach przedstawicieli ze szkół z Niemiec, Włoch, Turcji, Malty i Poznania.
Podczas ceremonii powitalnej połączonej z Dniem Szkoły, goście obejrzeli program artystyczny, w trakcie którego uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne, muzyczne i plastyczne. Występy dzieci zrobiły duże wrażenie. Podobnie jak szkoła i klasy, których wyposażenie i estetyka przykuły uwagę gości.
Na uroczystość przybyły władze gminy na czele z Wójt Gminy Łuków – Panią Kazimierą Goławską. Goście z zainteresowaniem wysłuchali przemówienia Pani Wójt, które przybliżyło wszystkim specyfikę naszej gminy.
Z zaciekawieniem obejrzeli również prezentację multimedialną przygotowaną przez uczennice klasy VI na temat kultury i tradycji polskiej.
Duże wrażenie na przybyłych zrobiła także wizyta w lokalnej kuźni państwa Izdebskich, gdzie mogli obejrzeć proces powstawania podkowy.
Goście również zainteresowali się lokalnym przedsiębiorstwem Niplex państwa Boguszów, którego wytwory bieliźniarskie bardzo się spodobały, szczególnie damskiej części zwiedzających.
Podczas kolejnego dnia wizyty nauczyciele z partnerskich szkół mieli okazję zwiedzić pałac Zamojskich w Kozłówce, którego bogactwo i przepych zachwycił wszystkich.
Muzeum Wsi Lubelskiej przeniosło gości kilka wieków wstecz i pokazało korzenie polskiego społeczeństwa.
Kazimierz Dolny zaś zauroczył ich swoimi nadwiślańskimi krajobrazami i architekturą.
Goście opuszczali nasz region zachwyceni szkołą, uczniami, krajobrazami i polską kuchnią. Jedna z uczestniczek spotkania stwierdziła, że bezpowrotnie zostały obalone jej stereotypy na temat Polski. Nasz kraj okazał się być dla niej piękną, zieloną krainą z ciekawą architekturą i sympatycznymi mieszkańcami.
Być może jeszcze kiedyś tu powrócą.

Gmina Łuków - przetargi

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - przetargi

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2010-06-22 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
Ostatnio edytowane dnia: 2010-06-23
| Wróć do listy artykułów