mapa strony   |
SmodCMS

 

Jeszcze raz o pomocy dla powodzian z Gminy Wilków na lubelszczyźnie

Pomysł pomocy mieszkańcom zalewanych przez wielką wodę terenów zrodził się spontanicznie w pierwszych dniach tej traumatycznej dla wszystkich sytuacji. Mieszkańcy Gminy Łuków bardzo chętnie i licznie przystępowali do pomocy ludziom, którzy nagle stracili dorobek całego życia.

Wystosowany przez Wójta Gminy Łuków – p. Kazimierę Goławską apel o pomoc dla gm. Wilków spotkał się z dużym odzewem. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łukowie został wyznaczony na koordynatora akcji pod nazwą „Pomoc dla powodzian gm. Wilków”, w ramach której przeprowadzono zbiórkę artykułów spożywczych, środków czystości, obuwia odzieży i pieniędzy.

Miejscowości Gołaszyn, Strzyżew i Suchocin oraz Zespół Szkół w Zalesiu samodzielnie podjęły się zgromadzenia i przekazania darów powodzianom. Pierwszy transport przygotowany był przez szkołę w Zalesiu i trafił do potrzebujących już 28-go maja br. Pozostałe miejscowości gromadziły artykuły w szkołach i świetlicach wiejskich. Najwięcej darów dla powodzian zebrały szkoły w: Gręzówce, Strzyżewie, Czerśli, Dąbiu, Krynce oraz przedszkole w Łazach.

Drugi transport wyjechał w środę przed Bożym Ciałem, tj. 2-go czerwca br. samochodem ciężarowym o ładowności 10 ton. Na miejscu sołtys miejscowości Polanówka ocenił, że Gmina Łuków przywiozła więcej niż w niejednym Tirze z innych gmin. Dary zostały powkładane w wielkie drewniane skrzynie, osobno artykuły spożywcze, środki czystości, woda, oleje, konserwy, obuwie i odzież. Wymienione artykuły miały być dystrybuowane przez koordynatorów akcji z gm. Wilków.

Przedstawiciele gm. Łuków przekazali, w imieniu Wójta, na ręce sołtysa Polanówki koordynującego rozładunek, symboliczną stalową łopatę na znak solidarności, współczucia i wiary, deklarując jednocześnie gotowość do wsparcia i dalszej pomocy.

Poza darami rzeczowymi zgromadzono środki finansowe dla powodzian w kwocie 52 303,21 zł i 60 euro (w tym 4 620 zł i 50 euro zebrane na meczu piłki nożnej w Turzych Rogach, który rozegrali Przyjaciele Katolickiego Radia Podlasie i przedsiębiorcy łukowscy).

Gmina Łuków planuje kolejne transporty, między innymi najbliższy z płodami rolnymi, a w dalszej perspektywie z meblami. Wszyscy zainteresowani udzieleniem pomocy powodzianom proszeni są o kontakt z sołtysami lub z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łukowie tel. 7982159 i Urzędem Gminy Łuków tel.7982439.

Opublikowano dnia: 2010-07-02 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów