mapa strony   |
SmodCMS

 

Uroczyste obchody 71 rocznicy ostatniej bitwy września 1939 roku - SP Świdry

Uroczyste obchody 71 rocznicy ostatniej bitwy września 1939 roku

W dniach 1-3 października 2010 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Świdrach uczestniczyli w uroczystościach 71 rocznicy ostatniej bitwy września 1939 roku w Woli Gułowskiej.

Obchody rocznicowe zorganizowane były przez Wójta Gminy Adamów, Dom Kultury i Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, Środowisko Żołnierzy SGO „Polesie” pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

W ramach uroczystości został ogłoszony konkurs literacki „Ocalić od zapomnienia” i konkurs plastyczny „Moje wyobrażenia o wojnie”, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Uczniowie zostali zachęceni do udziału w konkursach na lekcji historii i pokierowani przez nauczyciela historii p. Jolantę Conkała. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych prac znalazły się prace naszych uczniów.

W konkursie „Ocalić od zapomnienia” polegającym na opisaniu przeżyć i wrażeń bezpośrednich uczestników II wojny światowej, w kategorii szkół podstawowych wygrała nasza uczennica Irenka Jurkowska z klasy VI. Natomiast Aleksandra Niebrzegowska z klasy VI otrzymała wyróżnienie.

Konkurs plastyczny „Moje wyobrażenia o wojnie” – to praca, która polegała na przedstawieniu dowolną techniką wiedzy uczniów na temat II wojny światowej. W kategorii szkół podstawowych uczeń naszej szkoły Sebastian Świderski z klasy IV zajął I miejsce.

Pozostałe prace znalazły się na wystawie zorganizowanej przez Dom Kultury w Woli Gułowskiej.

Dzięki gościnności dyrektor Domu Kultury w Woli Gułowskiej pani Renaty Pawlikowskiej uczestnicy rajdu pieszego naszej szkoły spędzili tam trzy dni. Noclegi zapewniono nam na Sali Myśliwskiej bogatej w trofea Wojskowego Klubu Łowieckiego. Zwiedziliśmy Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków i Izbę Regionalną.

Odbyliśmy pieszą wędrówkę z Woli Gułowskiej do Woli Okrzejskiej na kopiec Henryka Sienkiewicza pokonując około 16 kilometrów. W drugim dniu naszego pobytu byliśmy na pokazach kawaleryjski i zawodach hipicznych szarży ułańskiej w Adamowie. Z Adamowa powróciliśmy pieszo leśną Drogą Unitów do Domu Kultury aby obejrzeć film „Kleeberg odszedł, Kleeberczycy zostali”. Po obejrzeniu filmu odbył się panel dyskusyjny, w którym wzięli udział główni odtwórcy filmu i major Zbigniew Makowiecki – żołnierz generała Kleeberga, który na uroczystości przybył z Londynu i którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

W niedzielę 3 października odbyła się Uroczysta Msza święta w Sanktuarium Maryjnym w hołdzie poległym. Po Mszy św. udaliśmy się wraz z orkiestrą wojskową i zaproszonymi gośćmi, kombatantami, ułanami na cmentarz wojenny w Woli Gułowskiej, gdzie złożono wieńce i salwami oddano cześć poległym w obronie naszej ojczyzny.

Koncert pieśni wojskowych w wykonaniu Orkiestry Garnizonowej Sił Powietrznych z Radomia wysłuchaliśmy w Sanktuarium Maryjnym. W godzinach popołudniowych mogliśmy obejrzeć widowisko batalistyczne przygotowane przez Stowarzyszenie Lubelska Grupa Rekonstrukcji Historycznych FRONT przedstawiające starcia zbrojne wojsk gen. Franciszka Kleeberga z wojskami niemieckimi w obronie Woli Gułowskiej. Rekonstrukcja bitwy wywarła na nas wielkie wrażenie i pozwoliła wyobrazić sobie jakie tragedie i jak wielkie zniszczenia niesie wojna. Z ogromnym bagażem wrażeń powróciliśmy zadowoleni do domu. Organizatorami i opiekunami naszej pieszej wyprawy były p. Jolanta Conkała i p. Marianna Łukasik

Opublikowano dnia: 2010-10-12 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
| Wróć do listy artykułów