mapa strony   |
SmodCMS

 

Dzień Papieski 2010 "Jan Paweł II - "Odwaga świętości" - SP Zarzecz Ł.

„Nie dał nam Bóg ducha bojaźni,
ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia”.

Tradycyjnie Dzień Papieski przypada w niedzielę poprzedzającą dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. W tym roku był to 10 października. Obchodom X Dnia Papieskiego towarzyszyło hasło „Jan Paweł II – Odwaga świętości”. 8 października 2010r. w Szkole Podstawowej w Zarzeczu Łukowskim uroczystą akademią uczciliśmy 32 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Ojca Świętego – Jana Pawła II. Uczniowie z klasy VI zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, w którym przypomnieli osobiste dążenie Papieża do świętości oraz nauczanie naszego Największego Autorytetu dotyczące świętości każdego człowieka. Zaangażowanie we wspólne wykonanie piosenek m.in.: „Barka”, „Lolek”, „Santo Subito” oraz prezentacja multimedialna „Promocja świętości” zachęcały do odważnego naśladowania Jana Pawła II każdego dnia.

Na większą uwagę zasługują cytowane słowa: - „Ojciec Święty Jan Paweł II dawał niejednokrotnie dowód swej niezwykłej odwagi w trudnych sytuacjach życiowych. Dziś chcemy podkreślić fakt, że wszystkie jego działania wynikały z dążenia do świętości osobistej. Jej źródłem było głębokie zjednoczenie z Bogiem, przez Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym. Wiara nadawała kształt jego osobistej urzekającej świętości, która dostrzegali wszyscy. Fundamentem tego dążenia było ujmujące człowieczeństwo Jana Pawła II. Wszystko, co czynił, było zwyczajne, proste i konsekwentne. Spontanicznie odnosiło się wrażenie, że pragnienie świętości jest naczelnym motywem jego działania, o którym nie zapominał w żadnej chwili życia. Opatrznościowe było i to, że również jako papież jawił się w całej swej ludzkiej prawdzie przed światem. Było to widoczne podczas jego modlitwy, pracy, studium, twórczej aktywności, spotkań z ludźmi, uprawiania sportu, zauroczenia pięknem przyrody, sprawowania posługi kapłana, biskupa czy papieża. Mogli to dostrzegać wszyscy podczas jego spotkań indywidualnych i podczas wielkich liturgii, w chwili medytacji i w kierowaniu Kościołem oraz kiedy pochylał się z miłością nad biedą człowieka; również wtedy, gdy w trosce o jego dobro obnażał poglądy tych, którzy chcieli wyprowadzić człowieka na błędne drogi. W każdej sytuacji z odwagą stawał w obronie godności osoby ludzkiej i praw rodziny”. - „Na sercu leżały mu trzy wielkie wartości, które mają istotne znaczenie: życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, wielkość i świętość trwałego związku małżeńskiego mężczyzny i kobiety, którego owocem jest nowy człowiek, i wreszcie rodzina, która otacza opieką człowieka na wszystkich etapach jego życia. Kiedy w Starym Sączu, w dniu 16 czerwca 1999 r., kanonizował św. Kingę, pytał: „Co zrobić, aby dom rodzinny, szkoła, zakład pracy, biuro, wioski i miasta, w końcu cały kraj, stawały się mieszkaniem ludzi świętych, którzy oddziaływują dobrocią, wiernością nauce Chrystusa, świadectwem codziennego życia, sprawiając duchowy wzrost każdego człowieka?” I odpowiadał: „Potrzeba świadectwa, potrzeba odwagi, aby nie stawiać pod korcem światła swej wiary. Potrzeba wreszcie, aby w sercach ludzi wierzących zagościło to pragnienie świętości, które kształtuje nie tylko prywatne życie, ale wpływa na kształt całych społeczności”.

Niech nasza odwaga w dążeniu do świętości na wzór Jana Pawła II wyzwala duchowe energie, które będą największym bogactwem Ojczyzny. Wiara i miłość pomogą nam wszystkim przezwyciężyć wszelkie trudności w duchu nadziei, jaką budził w naszych sercach Sługa Boży Jan Paweł II.

Wspólna codzienna modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II zakończyła uroczystość.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2010-10-26 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
Ostatnio edytowane dnia: 2010-11-03
| Wróć do listy artykułów