mapa strony   |
SmodCMS

 

"Andrzejki 2010" - SP Zarzecz Łukowski

Andrzejki – to ludowa tradycja obchodzona w Polsce od XVI wieku, związana jest z wesołą zabawą i wróżeniem. W ten magiczny wieczór dziewczęta i chłopcy usiłują dowiedzieć się u czyjego boku spędzą życie.

Dawniej w andrzejki, czyli w wigilię dnia św. Andrzeja wróżyły sobie wyłącznie dziewczęta. Prosiły patrona o odsłonięcie rąbka tajemnicy. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż, poznać imię i charakter przyszłego małżonka.

Kawalerowie mieli swoje święto 24 listopada. Z zapytaniami o imię przeznaczonej im niewiasty udawali się do św. Katarzyny ( opiekunki śmiałków pragnących się ożenić).

Dziś chłopcy zrezygnowali z obchodzenia katarzynek. Wspólnie z dziewczętami bawią się w tygodniu poprzedzającym adwent.

Zgodnie z panującymi tradycjami, w naszej szkole dnia 25 listopada 2010 roku odbyły się andrzejki, w których uczestniczyli nie tylko obecni uczniowie, ale również absolwenci naszej placówki. Spotkanie uświetniły przeboje światowej i polskiej muzyki współczesnej. Oczywiście nie mogło obejść się bez wróżb. Uczniowie z SU zadbali o właściwą atmosferę. Udekorowali jedną z sal lekcyjnych, nadając jej niezwykły, tajemniczy charakter. Zadbali o niezbędne rekwizyty, przygotowali stanowiska z wróżbami, które zagwarantowały wszystkim uczestnikom wspaniałą zabawę. Nie zabrakło starych tradycyjnych wróżb – lania wosku czy wbijania igły w kartonowe serce, gdy ktoś chciał poznać imię swojej przyszłej żony lub męża. Pojawiła się również przebrana za wróżkę uczennica, która wszystkim chętnym dzieciom przepowiadała przyszłość z czarodziejskiej szklanej kuli. To ona wniosła, szczególnie wśród najmłodszych dzieci, najwięcej emocji i niezapomnianych wrażeń.

Impreza przebiegała w atmosferze świetnej, zintegrowanej zabawy, która na pewno na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2010-12-21 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
Ostatnio edytowane dnia: 2010-12-21
| Wróć do listy artykułów