mapa strony   |
SmodCMS

 

Zwiedzamy warszawskie muzea - SP Aleksandrów

Uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. ks. T. A. Leszczyńskiego w Aleksandrowie pod opieką p. Ewy Kurowskiej i p. Daniela Lonty wyjechali w dniu 15. 12. 2010 roku na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki.

Wizytę w Warszawie uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum to jest znaną placówką, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje zbiory wojskowo- historyczne. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Obecnie w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. Zbiory wciąż powiększają się o nowe zakupy oraz liczne dary. Zgromadzone eksponaty prezentowane są w pomieszczeniach ekspozycji stałej, a także na wystawach czasowych. Charakter zbiorów oraz wyspecjalizowana kadra pracowników, czyni z tej placówki także ważny ośrodek informacyjno-konsultacyjny. Zbiory główne Muzeum Wojska Polskiego to ok. 89 tys. eksponatów. Są to przede wszystkim militaria: broń zaczepna i ochronna, sprzęt wojskowy, umundurowanie i oporządzenie, weksylia (znaki bojowe - sztandary), falerystyka (ordery, odznaczenia, odznaki, oznaki).

Po zwiedzeniu Muzeum Wojska Polskiego uczestnicy wycieczki udali się do podziemi warszawskiego kościoła pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki, gdzie powstało muzeum poświęcone księdzu Jerzemu Popiełuszce. Obiekt muzealny składa się z 9-ciu sal, przedstawiających kolejne etapy życia błogosławionego księdza Jerzego. W stworzeniu muzeum udział brało wiele osób prywatnych i instytucji, w tym NSZZ Solidarność i Instytut Pamięci Narodowej. Wśród prezentowanych eksponatów uczestnicy wycieczki obejrzeli ubranie, które kapłan miał na sobie w momencie śmierci i sznur, którym go krępowano.

W chwili zadumy i ciszy uczniowie zapalili znicze i pomodlili się za duszę błogosławionego księdza Jerzego – męczennika i „Wielkiego Polaka”.

Wycieczkę zakończył seans filmowy w kinie trójwymiarowym Cinema City. Pełni wrażeń, zadowoleni i wzbogaceni o nowe doświadczenia, późnym wieczorem uczestnicy wycieczki powrócili do Aleksandrowa.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2011-03-02 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
| Wróć do listy artykułów