mapa strony   |
SmodCMS

 

Gmina przyjazna osobom niesłyszącym

Gmina Łuków - grafika

Język migowy jest najskuteczniejszym sposobem komunikowania się z osobami z dysfunkcją narządu słuchu. Ze względu na intensywność codziennego życia i wzrost poziomu hałasu, ubytek słuchu zaczyna dotyczyć osób z różnych środowisk oraz grup zawodowych. W Gminie Łuków funkcjonuje duża grupa osób niesłyszących, w tym dzieci i młodzieży.

By umożliwić sprawną obsługę i pomoc osobom niesłyszącym, a jednocześnie wyjść naprzeciw wymogom ustawy o języku migowym, która niebawem wejdzie w życie: Urząd Gminy Łuków, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Zespół Oświatowy oraz szkoły i zespoły szkół z terenu Gminy Łuków, postanowiły przeszkolić swoich pracowników administracyjnych i nauczycieli w zakresie znajomości języka migowego.

W kursie uczestniczyły: Szkoła Podstawowa w Aleksandrowie – p. Renata Żołyniak, Zespół Szkół w Czerśli – p. Anna Ciołek, Szkoła Podstawowa w Dąbiu – p. Barbara Sendek, Zespół Szkół w Gręzówce – p. Jolanta Grzyb, z Zespołu Szkół w Krynce zostały delegowane na szkolenie dwie panie nauczycielki – p. Sylwia Kryńska, p. Anna Kopeć, Szkoła Podstawowa w Świdrach – p. Katarzyna Bartosiewicz, Zespół Szkół w Zalesiu – p. Justyna Kaliszuk, Szkoła Podstawowa w Zarzeczu – p. Marzena Czerska, Gminny Zespół Oświatowy – p. Magdalena Krystecka, Urząd Gminy w Łukowie Beata Zbucka, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – p. Małgorzata Cieślak. Kurs ukończyły również osoby, spoza branży urzędowej: p. Katarzyna Wąsiewicz pracująca w prywatnym przedszkolu, i pani Magdalena Szumilak instruktor prawa jazdy, która miała już osoby niesłyszące podczas kursu. Obecnie nabyte umiejętności umożliwią pani Magdalenie zdecydowanie lepszy kontakt z osobami z dysfunkcją narządu słuchu.

Słuchacze kursu byli bardzo zdyscyplinowani, robili duże postępy, co pozwalało utrzymać wysoki poziom merytoryczny teorii języka migowego i warsztatowych technik ideograficznych. Wysoki poziom kursu, potwierdził egzamin, który zweryfikował wiedzę i umiejętności uczestników. Większość słuchaczy zdała egzamin na oceny bardzo dobre. By zakwalifikować się na następny poziom szkolenia, egzamin musiał być zaliczony, co najmniej na ocenę dobrą.

W dniu 28 marca 2011 r., w obecności Wójta Gminy Łuków, p. Mariusza Osiaka oraz właściciela firmy SEJ z Siedlec p. Beaty Kuszneruk, organizującej kurs, odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów. Podczas dyskusji, po zakończonym kursie języka migowego pierwszego stopnia poziomu ogólnego, Władze Gminy wraz z uczestnikami doszły do wniosku, że warto kontynuować szkolenie na poziomie 2 i 3. Oba te poziomy stanowią jednolity kurs 120-godzinny, umożliwiający przystąpienie do egzaminu dającego uprawnienia i certyfikat instruktora języka migowego.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opracowanie: Bogdan Wiącek

Opublikowano dnia: 2011-04-04 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje, GOPS
Ostatnio edytowane dnia: 2011-04-12
| Wróć do listy artykułów