mapa strony   |
SmodCMS

 

„Tajemnice Rezerwatu Jata” - plener fotograficzny

W dniu 9 kwietnia 2011r. przed wschodem słońca przy leśniczówce w Żdżarach zebrała się grupa osób, których łączyły dwie pasje: fotografia oraz obserwacja dzikiej, nietkniętej ludzką ręką przyrody. Spotkanie o tak wczesnej porze było zbiórką przed planowanym plenerem fotograficznym w rezerwacie „Jata”, najstarszym - po Białowieskim Parku Narodowym - chronionym obszarem przyrody w Polsce, utworzonym już 21 marca 1933r.

Wejście do rezerwatu celem wykonania zdjęć było możliwe po uprzednim uzyskaniu zgody Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, a także Nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków. O powyższe zadbał organizator oraz koordynator pleneru Robert Wysokiński.

Na jego zaproszenie wzięcia udziału w plenerze odpowiedzieli pasjonaci oraz zawodowi fotografowie. M.in. Paweł Przeździak, który tak stwierdził: „Wielokrotnie mierzyłem swe fotograficzne siły z dzikością "Jaty". Ten plener jest więc dla mnie kolejną fotograficzną przygodą wywołaną miłością do jedynego takiego miejsca na ziemi”.

Z kolei, także biorący udział, Zbigniew Głębicki przyznał, że: „Plenery zwykłem wykonywać filmując Młode Pary. Stąd ten plener w naturze jest dla mnie wyzwaniem szczególnym, łączącym w sobie spotkanie z naturą, z której wydobywają się różne dźwięki i odgłosy oraz możliwość poznawania jej tajemnic poprzez wizjer aparatu fotograficznego”.

Fotografowali także Daniel Strzaliński i Piotr Tołwiński uwieczniający przyrodę od bardzo dawna. Pierwszy z nich związany jest z fotografią kilkunastoletnim okresem. To uczestnik wielu ogólnopolskich plenerów fotograficznych. Daniel Strzaliński to także członek Grupy Twórczej FOTOGRAM, działającej przy MOK w Siedlcach. Z kolei Piotr Tołwiński to fotograf, magister sztuki łódzkiej PWSFTviT, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendysta Prezydenta Miasta Siedlce, mający w swoim dorobku szereg wystaw indywidualnych, m.in. w Polsce, we Francji, na Białorusi, Litwie, czy na Węgrzech.

W plenerze uczestniczyli również Michał Świder, przyrodnik, z wykształcenia geograf, amator fotografii przyrodniczej i krótkofalarstwa, z zamiłowania krajoznawca i geolog plejstocenu, a także Sławomir Smolak - Sekretarz Gminy Kotuń, który po plenerze stwierdził: „Po raz kolejny przekonuję się, że cudze chwalimy, a swego nie znamy. Udział w plenerze uświadomił mi, że rezerwat ‘’Jata’’ jest cudem samym w sobie, który naprawdę warto chronić”.

Także obecny nastoletni Piotr Przeździak najmłodszy uczestnik pleneru pod czujnym okiem taty zgłębiał praktyczne tajniki fotografii, samodzielnie uwieczniając cuda natury.

Był również organizator pleneru Robert Wysokiński, twórca filmu „Tajemnice Rezerwatu Jata”, który wielokrotnie przemierzał rzeczone piękne i rozległe tereny leśne. Robert Wysokiński przyznał, że wędrówki po rezerwacie to dla niego możliwość korzystania z czystego powietrza, obcowania z dziką przyrodą oraz podglądania fauny i flory, o każdej porze roku. Dodał, że utrwalanie na filmie, czy fotografii tego bogactwa natury zawsze sprawia wiele satysfakcji, a zarazem jest inspiracją dla pracy z obiektywem.

Wreszcie także amatorsko wziął udział w plenerze radny Rady Powiatu w Łukowie Krzysztof Fornal, pasjonat przyrody i historii, w tym regionalnej, m.in. inicjator powstania rowerowej ścieżki rekreacyjno-edukacyjnej biegnącej szlakami rezerwatu „Jata”.

Pomocą przy zwiedzaniu i fotografowaniu leśnych ostępów służył Grzegorz Uss - leśniczy Leśnictwa Jata. Grzegorz Uss to także hobbysta przyrody i historii, sam amatorsko fotografuje. Prowadzi też stronę internetową www.rezerwatjata.pl, gdzie każdy możne zapoznać się z bogactwem przyrody i historii rezerwatu.

Wszyscy zebrani wspólnie - amatorsko, czy zawodowo - fotografowali piękno przyrody „Jaty”, jej faunę i florę, też urok historycznych miejsc.

Leśniczy Grzegorz Uss w przystępny i ciekawy sposób przybliżył uczestnikom pleneru historię miejsca, a podczas wyprawy zwracał ich uwagę na piękno otaczającej przyrody.

Ważnym punktem dnia było oddanie przez uczestników pleneru hołdu żołnierzom walczącym w latach 1939-1945 w lasach rezerwatu o wolność i niepodległość Polski. Wyrazem pamięci było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem żołnierzy AK nieopodal miejsca, w którym w czasie okupacji znajdował się obóz partyzancki.

Owocem całodziennych zajęć było powstanie wielu ciekawych fotografii ukazujących bogactwo przyrodnicze rezerwatu „Jata”. Wszyscy zainteresowani, w szczególności mieszkańcy Gminy Łuków już niebawem będą mogli je podziwiać w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Łuków na specjalnie zorganizowanej w tym celu wystawie poplenerowej. Wystawa odbędzie się dzięki uprzejmości, życzliwości i wsparciu Wójta Gminy Łuków Mariusza Osiaka i radnego Rady Powiatu w Łukowie Krzysztofa Fornala.

O szczegółach wystawy, jej terminie uczestnicy pleneru poinformują w lokalnych mediach. Chodź już dziś na nią zapraszają.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Uczestnicy pleneru

Opublikowano dnia: 2011-04-12 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2011-04-21
| Wróć do listy artykułów