mapa strony   |
SmodCMS

 

„Zaśpiewaliśmy w 93 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości..." - ZS Gołąbki

W historii każdego państwa są momenty wzniosłe, napawające dumą, do których powracamy pamięcią. Taką chwilą był dzień 11 listopada 1918 r., kiedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność. Procesowi temu towarzyszyły polskie pieśni patriotyczne, które łączyły naród polski w trudnych momentach, dodawały odwagi żołnierzom przed walką, budziły nadzieję, wychowywały młodzież, a w czasach niewoli stanowiły oręż w walce z germanizacją i rusyfikacją.

Na pamiątkę tych wydarzeń w poniedziałek 14 listopada w Zespole Szkół w Gołąbkach odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Żołnierskiej, w którym udział wzięło 7 zespołów reprezentujących klasy IV -VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum. Prowadzący uroczystość uczniowie kl. III B Justyna Czubaszek i Rafał Nowak przypomnieli zebranej społeczności szkolnej najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski prowadzące do konieczności walki o niepodległość. Przybliżyli również trud i zmagania polskiego żołnierza poprzez recytację wierszy i zapowiedzi wykonania pieśni wojskowych.

Jury złożone z nauczycieli i uczniów za prawidłowość i czystość wykonania piosenki, aranżację, wykorzystanie rekwizytów oraz choreografię przyznało:

  • I miejsce zespołowi z klasy III B gimnazjum w składzie B. Baniak, K. Kędziora, D. Plaskowski, A. Smogorzewska, K. Świderska, który zaśpiewał utwór M. Rodowicz pod tytułem "Marusia";
  • II pozycję zajęły dziewczęta M. Grochowska, oraz M. Wardak z klasy II gimnazjum , które zaśpiewały pieśń „Rozkwitają pąki białych róż”;
  • III miejsce przypadło uczennicom kl. VI szkoły podst. M. Niewęgłowskiej i M. Sledź, które przedstawiły utwór pod tytułem „Hej, hej ułani…”.

Podczas obchodów Rocznicy Niepodległości zostały ogłoszone wyniki Szkolnego Konkursu Historycznego, który przygotowała i przeprowadziła 7 listopada bieżącego roku pani Mirosława Mokicka – Król. W rywalizacji sprawdzającej wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń z historii Polski uczestniczyło 16 uczniów z klasy VI szkoły podstawowej oraz z kl. I - III gimnazjum.

Największą wiedzą i umiejętnościami historycznymi wykazali się następujący uczniowie:

  • I miejsce zajęły ex aequo Karolina Goławska z kl. I oraz Magdalena Grochowska z kl. II gimnazjum,
  • II miejsce zdobył Jakub Osiak z kl. III a gimnazjum,
  • III miejsce zajęła Marlena Milewska z kl. I gimnazjum.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez szkołę i Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Gratulujemy im życzymy sukcesów w przyszłości.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

 

Opracowanie:. M. Wiącek

Opublikowano dnia: 2011-11-21 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
Ostatnio edytowane dnia: 2011-11-21
| Wróć do listy artykułów