mapa strony   |
SmodCMS

 

Poplenerowa wystawa fotografii „Rezerwat Jata - nieznany ląd”

W dniu 10 stycznia 2012r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Łuków odbyło się uroczyste otwarcie poplenerowej wystawy fotografii pod nazwą „Rezerwat Jata - nieznany ląd”.

„Przyroda w odróżnieniu od człowieka nie dzieli pod względem religii, opcji politycznych i nurtów społecznych. Przyroda dzieli jedynie na tych, którzy ją szanują lub nie. I przed tymi pierwszymi odkrywa swe tajemnice” - mówił w czasie otwarcia wystawy Grzegorz Uss, Leśniczy Leśnictwa Jata.

Wystawę oraz poprzedzający ją plener fotograficzny zorganizowali Robert Wysokiński, Paweł Przeździak oraz Krzysztof Fornal, radny Powiatu Łukowskiego. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Łuków Dariusz Szustek, Wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak, Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków Zbigniew Kozioł.

Do uczestników otwarcia list wystosował, nieobecny z powodu obowiązków, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Cezary Kucharski.

Na wystawie fotografii można było podziwiać zdjęcia wykonane przez uczestników pleneru fotograficznego urządzonego w Jacie w dniu 17-18 października 2011r. Pod przewodnictwem Leśniczego Leśnictwa Jata Grzegorza Ussa uczestniczyli w nim: Maryla Bajda, Marek Domański, Krzysztof Fornal, Zbigniew Głębicki, Marcin Jakubiak, Jarosław Kurzawa, Magdalena Mateńko, Paweł Przeździak wraz z synem Piotrem, Daniel Strzaliński, bracia Piotr i Maciej Tołwińscy, oraz Robert Wysokiński.

Ekspozycja prezentowała rezerwat Jata, który pod względem długości istnienia ustępuje tylko Białowieskiemu Parkowi Narodowemu. Utworzony 21 marca 1933r. z inicjatywy prof. W. Szafera, wybitnego polskiego przyrodnika chroni najdalej wysunięte na północ, naturalne, wyspowe stanowisko jodły. Różnorodna przyroda rezerwatu, bogactwo jego krajobrazów oraz kunszt fotografii dały w połączeniu wspaniałe zdjęcia. Jeden z organizatorów, oraz twórca dwóch filmów o rezerwacie, Robert Wysokiński z pasją mówi o Jacie: „Zawsze kiedy staję tu, twarzą w twarz z dziką przyrodą, kiedy wydaje mi się, że wiem już tak wiele o tym miejscu, wtedy Jata odkrywa przede mną kolejne, małe i duże, tajemnice. Po raz dalszy fascynuje, ale i onieśmiela. Jata to jedno z nielicznych miejsc, gdzie można uciec od chaosu cywilizacji, to kraina cichych lasów i bagien, gdzie przyroda rządzi swoimi prawami, w które nie wolno nam ingerować. Należy powtórzyć za Bł. Janem Pawłem II, że: "Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń...”

Owocem pleneru był także okolicznościowy kalendarz na rok 2012. Urokliwe fotografie z pleneru, wraz ze zdjęciami z prywatnego zbioru Andrzeja Borowskiego, całorocznie będą zdobiły ściany domów.

Otwarcie wystawy cieszyło się dużym zainteresowaniem. Piękna przyroda rezerwatu zachwyciła zwiedzających, a Jata stała się lądem bardziej znanym …

Organizatorzy serdecznie zapraszają do odwiedzania wystawy „Rezerwat Jata - nieznany ląd” dostępnej w holu Urzędu Miasta Łuków, przy ul. Piłsudskiego 17 oraz w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Łuków, przy ul. Świderskiej 12, od pon. do pt, w godzinach pracy urzędów.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2012-01-13 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów