mapa strony   |
SmodCMS

 

„Jabłko czy cytryna” - ZS Czerśl

Na zajęciach z wychowania komunikacyjnego pod opieką p. Justyny Porębskiej ustalono formę i przebieg akcji, ph. „Jabłko czy cytryna” według zasad konkursu „Bezpieczna jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy”. Zostało sformułowane podanie o przeprowadzenie akcji do Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego komisarza Roberta Koźlaka Komendy Powiatowej Policji w Łukowie, które zostało pozytywnie rozpatrzone.

Uczniowie klasy IV wykonali projekty dyplomów dla wzorowych kierowców oraz upomnień dla łamiących przepisy. Do akcji aktywnie włączył się jeden z rodziców i zakupiliśmy jabłka oraz cytryny jako symbol nagrody lub kary.

25 kwietnia przystąpiliśmy do realizacji naszych działań. Wspierani funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego starszymi aspirantami: panią Anetą Ziarek i panem Krzysztofem Bancyrkiem oczekiwaliśmy na pierwsze rezultaty naszej akcji. Kosze pełne jabłek i cytryn, a także dyplomy i upomnienia szybko znajdowały się w posiadaniu nowych właścicieli. Zwracaliśmy szczególną uwagę na prędkość, trzeźwość i zapięcie pasów przez zatrzymywanych uczestników ruchu drogowego. Uczniowie pouczali zatrzymanych, że właśnie przejeżdżali w miejscu szczególnie uczęszczanym przez dzieci, z jaką prędkością powinni jechać, że w dużej mierze ich bezpieczeństwo właśnie zależy od kontrolowanych kierowców. Wynikiem ponad godzinnej akcji było wręczenie 14 jabłek wraz z dyplomami wzorowych kierowców i niestety 15 cytryn z upomnieniami. Główną przyczyną „kwaśnego mandatu” była nadmierna prędkość, z którą kierowcy poruszali się w okolicach szkoły. Kontrolowani kierowcy niezależnie od tego, czy otrzymali jabłko czy cytrynę wyrażali się bardzo pozytywnie o akcji.

„Cytrynowicze” odbierając upomnienia od dzieci czuli się bardzo zawstydzeni i obiecywali poprawę. Mamy nadzieję, że dotrzymają słowa. A my to na pewno sprawdzimy!

Akcja „ Jabłko czy cytryna” spotkała się z pozytywnym odbiorem środowiska lokalnego oraz Komendy Powiatowej Policji w Łukowie, której funkcjonariusze wyrazili chęć udziału w podobnych akcjach w przyszłości.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2012-05-02 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
| Wróć do listy artykułów