Uczniowie z Gołąbek podczas Festiwalu Projektów w Puławach... - ZS Gołąbki
Od lutego 2009 r. Szkoła Podstawowa w Gołąbkach bierze udział w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych w ramach projektu „Kompetencje kluczowe drogą twórczego rozwoju”. Projekt ten jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny, a realizowany przez Akademię Podlaską w Siedlcach w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Lubelszczyzny.
8 maja 2012 r. w Puławach już po raz trzeci odbył się Wojewódzki Festiwal Projektów, w trakcie którego uczniowie klas VI ze szkół z województwa lubelskiego uczestniczących w projekcie mieli okazję zaprezentować swój dorobek.
Uczniowie naszej klasy szóstej – ostatniej uczestniczącej w projekcie przygotowali pod kierunkiem p. M. Wiącek i p. A. Białowąsa przedstawienie „W Kraju Kwitnącej Wiśni”, które miało za zadanie przybliżyć widzom kulturę Japonii.
Pierwszym punktem występu była piosenka „Sakura Biyori” z repertuaru Hoshimury Mai zaśpiewana przez Martynę Niewęgłowską w języku... japońskim oczywiście. Następnie prowadząca występ Andżelika Paskudzka przybliżyła pokrótce charakterystyczne elementy japońskiej kultury i sztuki, a także stylu życia. Publiczność mogła więc zobaczyć różne przedmioty wykonane z papieru – popularne origami, podziwiać majestatycznego samuraja, w którego wcielił się Marcin Domański oraz ujrzeć popis karateki – Kamila Makosza.
Najważniejszym punktem występu była jednak baśń „O samuraju i żurawiu” – przedstawiona nietypowo dla Europejczyków, bo w formie teatru cieni, czyli „po japońsku”. Scenariusz oparty został na tradycyjnej baśni japońskiej. Zarówno fabuła odmienna od baśni występujących w naszej kulturze, jak i sposób jej przedstawienia dały publiczności pojęcie o specyfice kultury japońskiej.
Występ naszych szóstoklasistów został nagrodzony gromkimi brawami oraz słowami uznania ze strony organizatorów. W nagrodę uczniowie dostali odtwarzacze MP4, które będą na pewno miłą pamiątką.
Uczniowie klasy szóstej wraz z opiekunami dziękują również p. D. Trochim za pomoc i opiekę w czasie festiwalu.
Opracowanie: Adam Białowąs
| Wróć do listy artykułów