mapa strony   |
SmodCMS

 

Warsztaty ekologiczne w Górach Świętokrzyskich - ZS Czerśl

Od 30 maja do 1 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Czerśli mieli okazję poznawać i podziwiać uroki krajobrazu Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dla wielu z nich był to pierwszy wyjazd kilkudniowy z dala od domu i swoich najbliższych.

Pomimo zmęczenia kilkugodzinną podróżą autokarem, w pierwszym dniu pobytu uczniowie zwiedzili miasto Kielce: Katedrę, Pałac Biskupów Krakowskich, kościół Św. Trójcy, Park Miejski, Pałacyk T. Zielińskiego i Rynek, jak również rezerwat geologiczny Kadzielnia oraz rezerwat krajobrazowy Karczówka.

Niecodziennym widokiem zaskoczyła uczniów Tokarnia – Skansen Wsi Kieleckiej. W Tokarni znajduje się Park Etnograficzny gdzie można przenieść się w dawne czasy i poczuć klimat minionych dni. W skansenie znajduje się około 30 starych wiejskich budynków mieszkalnych i gospodarczych, drewniany kościół, drewniany dwór, wiatrak, a także ekspozycję obrazów i rzeźb. Domy i inne budynki rozmieszczone są na pagórkowatym terenie i skupione na wzór dawnych wiosek. We wnętrzach można podziwiać oryginalne meble i całe wyposażenie domostw. Skansen w Tokarni jest „perłą” województwa Świętokrzyskiego. Zwiedzając ruiny zamku w Chęcinach, który był siedzibą m.in. królowej Bony, uczniowie mieli możliwość wejścia na wieżę, skąd roztacza się niepowtarzalny widok na całą okolicę. Po pierwszym dniu zwiedzania uczniowie udali się do miejsca zakwaterowania w Borkowie w ośrodku Afor. Po zakwaterowaniu pokojach, posileniu się na stołówce, mieli okazję na chwilę relaksu bawiąc się na dyskotece.

Kolejny dzień uczniowie rozpoczęli od śniadania. Niektórzy wypoczęci, a inni troszkę zmęczeni nocnymi rozmowami z kolegami, wszyscy udali się do Krzemionek Opatowskich. Rezerwat „Krzemionki” jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie ze złożami magicznego kamienia – krzemienia. Idąc trasą turystyczną o długości około 500 m i głębokości 11 m. można było zobaczyć tutaj również rekonstrukcję neolitycznego obozowiska górniczego. Przewodnicy wprowadzili turystów w epokę neolitu ukazując pracę i dzieję górników oraz naszych przodków.

Po dużej dawce nowych wiadomości ze zwiedzanych obiektów nadszedł czas na chwilę zabawy i udział w warsztatach paleontologiczno – plastycznych w Bałtowie. Ponadto uczniowie zwiedzili JuraPark, zabytkowy młyn, Zwierzyniec, w którym wiele radości sprawiły im same zwierzęta ochoczo podchodzące do schoolbusa i witające się ze swoimi gośćmi. Dużą atrakcją była możliwość udziału w spływie tratwą, a także zabawy w parku rozrywki w wesołym miasteczku.

Uczniowie wrócili do ośrodka na obiadokolację. Tam czekała ich kolejna niespodzianka. Pod czujnym okiem instruktorów, wszyscy chętni i odważni mogli przejść po specjalnie przygotowanych trasach Lina Parku. W tym czasie inni relaksowali się przy cieple ogniska, posilając się upieczoną kiełbaską.

Ostatni dzień pobytu w Górach Świętokrzyskich powitał wszystkich deszczem. Wyspani, posileni śniadaniem, ale już troszkę zmęczeni, nadal nie tracąc zapału do poznawania, dzielni turyści ze szkoły w Czerśli wyruszyli na wędrówkę do żródełka Św. Franciszka w miejscowości Święta Katarzyna. Źródło od dawien dawna ma stałą temperaturę i nigdy nie zamarza. Przyjeżdżali tu ludzie z dalekich stron, by wodą ze źródła leczyć choroby oczu.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie klasztoru na Świętym Krzyżu, gdzie znajdują się relikwie z drzewca Krzyża Świętego. W Klasztorze znajduje się Muzeum Misyjne Zakonu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, z pamiątkami przywiezionymi z wypraw misyjnych, oraz Muzeum Przyrodniczo Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

W kaplicy, wszyscy uczestnicy wyjazdu mieli zaszczyt być pobłogosławieni i mogli ucałować relikwie Świętego Krzyża. Uczniowie zwiedzili także Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupii.

Pełni wrażeń, nowych doświadczeń i niezapomnianych przygód wszyscy uczniowie szczęśliwie wrócili do oczekujących ich na palcu szkolnym rodziców i pani dyrektor Doroty Goławskiej, która z okazji Dnia Dziecka oczekiwała na swoich podopiecznych ze słodką niespodzianką i życzeniami.

Nad prawidłowym przebiegiem i organizacją wyjazdu czuwała p. Justyna Porębska, opiekę nad uczniami sprawowały panie: Ewa Kościuk, Beata Pilszyk, Aneta Połeć, Małgorzata Biaduń, Anna Ciołek.

Wyjazd był częściowo dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2012-06-08 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
| Wróć do listy artykułów