mapa strony   |
SmodCMS

 

Podsumowanie I edycji akcji "Warto być dobrym"

Szkoła Podstawowa im. ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Świdrach brała udział w I edycji akcji "Warto być dobrym" organizowanej przez Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła" pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO. Dzieci z 1500 szkół w całej Polsce brały udział w konkursie na dobre uczynki w ramach akcji, laureaci z każdej placówki wygrali rowery górskie marki KROSS.

Akcja "Warto być dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat. Głównym elementem I edycji akcji był konkurs, skierowany do uczniów 1500 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadziła samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną ? rowerem górskim marki KROSS. Od początku II semestru dzieci konkurowały na to ile zrealizują dobrych uczynków w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły został wylosowany rower. W naszej szkole finalistami poszczególnych klas zostali:

  • Klasa: 1 Julia Stolarczyk
  • Klasa: 2 Izabela Kucharska
  • Klasa: 3 Gabriela Zając
  • Klasa: 4 Konrad Czechowski
  • Klasa: 5 Julia Świderska
  • Klasa: 6 Natalia Papiewska

Laureatem szkolnym została wylosowana Izabela Kucharska z klasy 2 i otrzymała nagrodę główną. Pozostali finaliści dostali śpiwory ? nagrody ufundowała szkoła.

Akcje, którą wymyśliło Stowarzyszenie ?Przyjazna Szkoła? po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy zrealizowało go w takiej skali, w szkołach w całej Polsce. Każda placówka dostała w paczce rower, multimedialny pakiet edukacyjny "Akademia Umysłu 2" do szkolnej biblioteki oraz baner akcji do powieszenia wraz z rowerem na szkolnym korytarzu. Kolorowy baner oprócz logo patronów i sponsorów głównych, posiada 52 miejsca na naklejki, które może wykupić prawie każda firma lub osoba prywatna przykładając jednocześnie rękę do czynienia dobra. Jedna naklejka to koszt 100 zł, każdy może wykupić od 1 do 1500 takich cegiełek. Oczywiście szkoła to miejsce w którym uczą się dzieci, więc to co może się znaleźć na takiej naklejce dokładnie określa regulamin sponsora. Cała akcja jest koordynowana przez infolinie, gdzie kilkudziesięciu konsultantów pod numerem 801 999 333 informuje o wszelkich szczegółach. 10 najaktywniejszych szkół, otrzyma jesienią granty po 10 000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej który, wybiorą dzieci.

?W najśmielszych scenariuszach i najskrytszych marzeniach nie liczyliśmy na taki sukces akcji. Dzieci czyniące dobro zaskoczyły nas nie tylko swoją kreatywnością i wytrwałością ale przede wszystkim odwagą w promowaniu pozytywnych postaw. Setki tysięcy osób czyniących dobro, miliony godzin ofiarowane innym ludziom, a wszystko to za darmo - bez oczekiwania na zapłatę. Teraz kiedy zadadzą mi pytanie jakie mamy dzieci i młodzież odpowiem, że wspaniałe. A my dorośli powinniśmy brać z nich przykład. Każdy z nas może wesprzeć drugą edycję akcji, by kolejne szkoły mogły wziąć w niej udział. - mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia "Przyjazna Szkoła".

- Mamy wspaniałych uczniów, którzy chętnie biorą udział w różnorodnych akcjach, aktywnie angażują się w życie swojej klasy i szkoły, pomagają niepełnosprawnym kolegom i koleżankom. Nasze edukacyjne działania przynoszą zamierzony cel, nasi wychowankowie wiedzą, że czynić dobrze, to znaczy patrzeć na innych sercem. Akcja "Warto być dobrym" pozwoliła uświadomić uczniom, że czynienie dobra, to nie jest trudna sprawa, a uśmiech i wdzięczność tych, którym się pomaga, są największą nagrodą. - dodaje Dyrektor Szkoły Podstawowej im ks. Kard. S. Wyszyńskiego w Świdrach, Agnieszka Śledź.

-Cieszę się, że wygrałam bardzo ładny rower. Fajnie, że będę nim mogła jeździć po ścieżkach rowerowych i lasach. Wybierzemy się na wycieczkę rowerową z rodzicami do mojej cioci i pokażę jej, że wygrałam w szkole rower, bo brałam udział w takiej fajnej akcji o dobroci. Dużo dzieci zgłosiło się, aby pomagać innym i o tym później napisać. Pomagaliśmy naszym koleżankom, babciom, mamom w różnych pracach. Lubię pomagać innym, więc bardzo chętnie opowiedziałam o tym pani wychowawczyni i klasa wybrała mnie do udziału w losowaniu głównej nagrody szkole. Tak mi biło mocno serduszko. Bardzo ucieszyłam się, jak Pani dyrektor wyczytała moje nazwisko. Teraz jeszcze chętniej pomagam innym. Dobrze jest pomagać ludziom, bo to daje dużo radości?. - Iza Kucharska, uczennica klasy II Szkoły Podstawowej w Świdrach - laureat szkolny.

Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", które ma już 11 lat jest największą organizacja pozarządowa działająca w sektorze edukacji w Polsce, swoimi projektami i akcjami obejmuje cały kraj i prawie 8000 szkół partnerskich. Organizacja, która przekazała już na rozwój edukacji 27 mln zł, zbiera także 1% na rozwój edukacji w polskich szkołach, przekazując im środki, które dostaje od rodziców ze wskazaniem na nie. Więcej o stowarzyszeniu można się dowiedzieć na stronie www.ps.org.pl a o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl

Nasza szkoła już od kilku lat jest członkiem stowarzyszenia. Chętnie także przystąpiliśmy do tej akcji, która przynosi satysfakcję i radość zarówno czyniącym dobro jak również korzystającym z dobroci.

Osoba do kontaktu:

Marzena Szczygielska - koordynator akcji
tel: 502683850
menasz@o2.pl

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2012-08-01 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2012-08-02
| Wróć do listy artykułów