mapa strony   |
SmodCMS

 

Jubileusz 50 – lecia SP w Turzych Rogach - SP Turze Rogi

Szkoła w Turzych Rogach, w której obecnie uczą się dzieci, została oddana do użytku dokładnie 50 lat temu, we wrześniu 1962 roku. Wcześniej uczniowie zdobywali wiedzę w trudnych warunkach, ucząc się w domach prywatnych.

Aby podziękować za 50 lat istnienia naszej szkoły uroczystość rozpoczęliśmy Mszą Świętą na placu szkolnym, którą celebrował ksiądz kanonik Antoni Pietruszka – proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie.

Uczniowie i rodzice wzięli czynny udział w liturgii słowa: przygotowali czytania, psalm responsoryjny, przedstawili modlitwy wiernych oraz złożyli dary: kwiaty, wino, wodę i hostię. Ksiądz proboszcz w homilii przypomniał wypowiedź Jana Pawła II z Wadowic: „Tutaj wszystko się zaczęło….” – wiele osób obecnych na tej mszy świętej, właśnie w tym miejscu, w tej szkole spędziło swoje pierwsze lata szkolne. W katalogu dziękczynnych refleksji i wspomnień znalazły się ciepłe słowa o kierownikach, nauczycielach i budowniczych tej szkoły. Jego słowa wskazywały też na rangę szkoły w środowisku, która jest ważną instytucją oświatowo – wychowawczą, kształci i wychowuje pokolenia w umiłowaniu Boga i Ojczyzny.

Część oficjalną rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół w Strzyżewie p. Janusz Kozłowski, absolwentka szkoły p. Halina Piszcz i Kierownik Szkoły Filialnej w Turzych Rogach p. Beata Łukasik, która powitała przybyłych na uroczystość gości: dawnych kierowników i dyrektorów, władze gminne i oświatowe, księdza proboszcza, dyrektorów szkół i przedszkoli z terenu Gminy Łuków, przedstawicieli organizacji lokalnych działających na terenie wsi, nauczycieli, rodziców, uczniów, absolwentów, mieszkańców i wszystkich przybyłych.

Uczniowie i absolwenci zaprezentowali część artystyczną składającą się z historii szkoły bogato ilustrowanej piosenkami, tańcem i recytacją.

W czasie tej sentymentalnej podróży do przeszłości przenieśliśmy się w czasy bardziej nam współczesne – zaprezentowano zebranym dokonania szkoły na przestrzeni ostatnich lat. W kolejnej części uroczystości nastąpiły podziękowania, przemówienia, wręczanie kwiatów i dyplomów ,,Przyjaciela Szkoły” dawnym kierownikom i dyrektorom, fundatorom, władzom, sponsorom i wszystkim przyjaciołom szkoły. Niektórzy w swoich wystąpieniach podzielili się wspomnieniami, złożyli gratulacje i wygłosili wiele ciepłych słów pod adresem naszej szkoły. Kierownik szkoły serdecznie podziękowała wszystkim sponsorom, którzy w głównej mierze wywodzili się z grona lokalnych przedsiębiorców.

Minutą ciszy uczciliśmy również pamięć zmarłej pani kierownik Ewy Krasuckiej.

Dopełnieniem uroczystości był słodki tort urodzinowy dla wszystkich zaproszonych gości. Zostaliśmy też obdarowani prezentami. Sołtys wsi Turze Rogi zorganizował wśród mieszkańców zbiórkę pieniędzy, za które zakupiono karuzelę dla uczniów. Urządzenie wielofunkcyjne wręczyli Wójt Gminy Łuków p. Mariusz Osiak i dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego w Łukowie p. Bogdan Wiącek. Ksiądz kanonik Antoni Pietruszka podarował szkole pieniądze zebrane podczas Mszy Świętej.

W miłej, pełnej wspomnień atmosferze szybko mijał czas. Goście mieli okazję do obejrzenia pamiątkowej wystawy na korytarzu szkolnym, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. „Wspomnienia z dawnych lat” otwarte na kartach szkolnych Kronik, w których zaprezentowane były zdjęcia uczniów i nauczycieli podczas różnych wydarzeń. Fotografie, dokumenty, a także kącik ze starymi przedmiotami domowymi pomogły przenieść się myślami w minione czasy. Na wystawie zaprezentowane zostały również prace uczniów.

Atrakcją dalszej części uroczystości były: pokazy strażackie przygotowane przez miejscową Ochotniczą Straż Pożarną, oraz ,,Jubileuszowy Bieg” w trzech kategoriach wiekowych pod patronatem Lokalnego Stowarzyszenia Rozwoju ,,Nasza Mała Ojczyzna”. Wójt gminy p. Mariusz Osiak, sekretarz gminy i jednocześnie prezes stowarzyszenia p. Janusz Jezierski oraz p. dyrektor ZS w Strzyżewie p. Janusz Kozłowski wręczyli zwycięzcom biegu pamiątkowe złote, srebrne i brązowe medale, a wszystkim uczestnikom dyplomy.

Kulinarną stroną imprezy zajęły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich i rodzice, częstując wszystkich pysznym wiejskim chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz smacznymi ciastami.

Dużym powodzeniem cieszyły się też kiełbaski z grilla sponsorowane przez lokalnych przedsiębiorców.

Jubileusz 50 – lecia dostarczył wszystkim zebranym wielu wzruszeń, przywołał wspomnienia. Na podstawie różnych wypowiedzi można wysunąć wniosek, że nasza szkoła jednoczy we wspólnych działaniach nauczycieli, uczniów i rodziców oraz łączy pokolenia.

Po zakończonej uroczystości nauczyciele Podstawowej Szkoły Filialnej złożyli kwiaty i zapalili znicz na grobie pani Kierownik Ewy Krasuckiej.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2012-09-26 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
| Wróć do listy artykułów