Niecodzienne lekcje dla uczniów szkół Gminy Łuków
W dniu wczorajszym, tj. 8 października, odbyło się pierwsze, z cyklu spotkań o tematyce historycznej i przyrodniczej, skierowanych do uczniów szkół Gminy Łuków. Część historyczna spotkań obejmuje tematykę drugiej wojny światowej oraz spacer po łukowskim cmentarzu, podczas którego uczniowie poznają mało znaną historię Ziemi Łukowskiej i jej mieszkańców. Podczas tych niecodziennych lekcji historii, kombatanci – Jan Dębski, Stanisław Osypiński i Ryszard Grafik, opowiedzą uczniom o swoich osobistych przeżyciach wojennych – o życiu w okupowanej Polsce i o walce z okupantem, natomiast rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”, jednocześnie pasjonaci historii II wojny światowej – Cezary Gołębiowski i Bogusław Dziubek, zaprezentują umundurowanie i wyposażenie żołnierza, zarówno polskiego, jak i niemieckiego. Przewodnikiem po miejscowym cmentarzu jest Ryszard Grafik – Łukowianin, regionalista, dzięki któremu uczniowie poznają historię krzyża katyńskiego postawionego przed kilkunastoma laty na cmentarzu w Łukowie, grobu żołnierzy, harcerzy oraz dowiedzą się o zasłużonych dla Ziemi Łukowskiej rodzinach – Chącińskich, Klimeckich, Tryboniach.
W części przyrodniczej, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków – Grzegorz Uss, zaprezentuje walory przyrodnicze Ziemi Łukowskiej, bogactwo flory i fauny łukowskich lasów oraz zasady bezpieczeństwa i poszanowania przyrody, jakie obowiązują każdego udającego się do lasu. Zarówno nietypowa forma zajęć, jak i prezentowane treści – wykraczające poza program nauczania w szkole, okazały się dla uczniów bardzo atrakcyjne, czemu dali wyraz w licznych pytaniach kierowanych pod adresem prelegentów.
W pierwszym spotkaniu wzięli udział uczniowie klas szóstych ze szkół w Gręzówce i Gołaszynie. Podobne będą organizowane raz w tygodniu, aż do 12 listopada. Poza uczniami klas szóstych, w spotkaniach wezmą udział gimnazjaliści uczęszczający na kółka historyczne. Niecodzienne lekcje są wspólnym przedsięwzięciem Gminy Łuków, Nadleśnictwa Łuków, Roberta Wysokińskiego – pomysłodawcy spotkań, kombatantów zrzeszonych w Światowym Związku Żołnierzy AK Koło Łuków i rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”.
| Wróć do listy artykułów