mapa strony   |
SmodCMS

 

Niecodzienne lekcje dla uczniów szkół Gminy Łuków

W dniu wczorajszym, tj. 8 października, odbyło się pierwsze, z cyklu spotkań o tematyce historycznej i przyrodniczej, skierowanych do uczniów szkół Gminy Łuków. Część historyczna spotkań obejmuje tematykę drugiej wojny światowej oraz spacer po łukowskim cmentarzu, podczas którego uczniowie poznają mało znaną historię Ziemi Łukowskiej i jej mieszkańców. Podczas tych niecodziennych lekcji historii, kombatanci – Jan Dębski, Stanisław Osypiński i Ryszard Grafik, opowiedzą uczniom o swoich osobistych przeżyciach wojennych – o życiu w okupowanej Polsce i o walce z okupantem, natomiast rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”, jednocześnie pasjonaci historii II wojny światowej – Cezary Gołębiowski i Bogusław Dziubek, zaprezentują umundurowanie i wyposażenie żołnierza, zarówno polskiego, jak i niemieckiego. Przewodnikiem po miejscowym cmentarzu jest Ryszard Grafik – Łukowianin, regionalista, dzięki któremu uczniowie poznają historię krzyża katyńskiego postawionego przed kilkunastoma laty na cmentarzu w Łukowie, grobu żołnierzy, harcerzy oraz dowiedzą się o zasłużonych dla Ziemi Łukowskiej rodzinach – Chącińskich, Klimeckich, Tryboniach.

W części przyrodniczej, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków – Grzegorz Uss, zaprezentuje walory przyrodnicze Ziemi Łukowskiej, bogactwo flory i fauny łukowskich lasów oraz zasady bezpieczeństwa i poszanowania przyrody, jakie obowiązują każdego udającego się do lasu. Zarówno nietypowa forma zajęć, jak i prezentowane treści – wykraczające poza program nauczania w szkole, okazały się dla uczniów bardzo atrakcyjne, czemu dali wyraz w licznych pytaniach kierowanych pod adresem prelegentów.

W pierwszym spotkaniu wzięli udział uczniowie klas szóstych ze szkół w Gręzówce i Gołaszynie. Podobne będą organizowane raz w tygodniu, aż do 12 listopada. Poza uczniami klas szóstych, w spotkaniach wezmą udział gimnazjaliści uczęszczający na kółka historyczne. Niecodzienne lekcje są wspólnym przedsięwzięciem Gminy Łuków, Nadleśnictwa Łuków, Roberta Wysokińskiego – pomysłodawcy spotkań, kombatantów zrzeszonych w Światowym Związku Żołnierzy AK Koło Łuków i rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2012-10-09 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów