mapa strony   |
SmodCMS

 

Spotkania Humanistyczne - GBP Krynka

SMS, mail, blog, forum, czat…
O projektowaniu własnej tożsamości i budowaniu więzi międzyludzkich
w przestrzeni wirtualnej

Spotkanie rozpoczęliśmy od zadziwienia. Otóż żadna spośród młodych uczestniczek zajęć nie pamiętała jakoś szczególnie czasu „sprzed Internetu”. Oznacza to, że obecni uczniowie klas podstawowych znają Internet jako oczywiste narzędzie służące do poszukiwania wiedzy, sprawdzania wiadomości, kontaktowania się ze „znajomymi” i jako sposób spędzania czasu. Niemal równie oczywisty jest dla uczestniczek fakt posiadania i korzystania z telefonu komórkowego.

Ostatnie Spotkanie Humanistyczne przebiegło na rozmowie oraz prezentacji i omówieniu własnych profili na portalach społecznościowych. Najpierw ustaliłyśmy, w jakich celach najczęściej posługujemy się komputerem i Internetem. Zastanawiałyśmy się nad tym, czym różni się budowanie i podtrzymywanie relacji międzyludzkich przez Internet od tworzenia ich w „tradycyjny” sposób, oraz w czym można upatrywać przewagi jednego nad drugim

Stwierdziliśmy też iż lektura tekstów w wersji elektronicznej jest czym innym niż pobyt w bibliotece, przeglądanie książki, szelest stron, przypominanie sobie, w którym momencie książki znalazła się jakaś ważna dla nas myśl; wizyta w wirtualnej galerii nie jest tym samym co pobyt w „fizycznym” muzeum, choć doskonale przybliża nam to, czego z różnych powodów byśmy na własne oczy nie zobaczyli!

Nie było pierwszoplanowym celem naszego spotkania „wychowywanie” ani tym bardziej „moralizowanie”, chodziło raczej o uświadomienie sobie złożoności problematyki, o poruszenie krytycznego myślenia; o zbadanie własnej kondycji - kondycji współczesnego człowieka, żyjącego na pograniczu realnego i wirtualnego świata.

Spotkanie Humanistyczne zostało wzbogacone o prezentację godnych polecania czasopism edukacyjnych: „Kumpel”, „Victor Junior”, „Victor Gimnazjalista” i „Cogito” oraz, na życzenie uczestniczek, o mini zajęcia plastyczne, polegające na wypełnianiu kolorowanek z „Kumpla”…

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2012-10-19 przez: * webadmin * w kategoriach: Biblioteki
| Wróć do listy artykułów