mapa strony   |
SmodCMS

 

„Urodził się, by zmienić świat…” – XII Dzień Papieski - SP Turze Rogi

„Jan Paweł II – Papież Rodziny” to temat przewodni XII Dnia Papieskiego, który był obchodzony w tym roku 14 października, w niedzielę poprzedzającą 34 rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra.

W Szkole Filialnej w Turzych Rogach tę rocznicę uczciliśmy uroczystą akademią. Uczniowie klasy III zaprezentowali teksty o Papieżu Rodziny – Autorytecie, który zmienił oblicze tego świata.

Na szczególne zatrzymanie zasługują następujące teksty: „Zainteresowania problematyką rodzinną u ks. Karola Wojtyły, później biskupa krakowskiego i papieża Jana Pawła II, sięgają lat 50. i jego pracy duszpasterskiej z grupą młodzieży akademickiej przy kościele św. Floriana w Krakowie. W tej grupie, która nazywała go „Wujkiem”, podejmował problemy związane z życiem małżeńskim, przekazywaniem życia, wiernością. Swoimi obserwacjami teologiczno – filozoficznymi dzielił się z małżeństwami, które powstały w grupie akademickiej”.

„Wśród licznych tekstów, które wygłosił lub napisał Jan Paweł II wyróżnia się: cykl 127 katechez środowych „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, adhortacja „Familiaris consortio” List do Rodzin, encyklika „Evangelium vitae”, a także kazanie wygłoszone w Kielcach podczas pielgrzymki w 1991r”.

„Jan Paweł II w „Liście do rodzin” w 1994 napisał: „Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć.”

„Rodzina pozostaje pierwszą drogą Kościoła. Rodzina jest centrum i sercem cywilizacji miłości. Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu. Papież pragnął, aby nasze rodziny były silne Bogiem. A my silni naszymi rodzinami”.

Podniosły charakter uroczystości podkreślały religijne pieśni oraz modlitwa o wyproszenie łask za wstawiennictwem Sługi Bożego Jana Pawła II. Następnie mogliśmy się delektować papieskimi kremówkami. Uczniowie biorący udział w konkursie papieskim, za swoje prace otrzymali nagrody.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2012-10-26 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
| Wróć do listy artykułów