mapa strony   |
SmodCMS

 

Tradycje bożonarodzeniowe w Muzeum Regionalnym w Łukowie

Własnoręcznie wykonane gwiazdki i pająki ze słomy, bombki z bibuły a szczególnie ozdoby z opłatka powinny znaleźć się na tradycyjnie ubranej choince, dziś trudno wyobrazić sobie święta bożego narodzenia bez tego drzewka, ale tak łatwo zapominamy o innych zwyczajach związanych z tradycyjnymi bożonarodzeniowymi świętami.

Opłatek – symbol chleba powszedniego – pełnił niezmiennie ważną rolę w życiu rodzinnym. Gdy nadeszła Wigilia w wielu polskich domach już od samego rana domownicy łamali się opłatkiem, składając sobie życzenia, potem szykowali tradycyjny „pośnik”, spożywany z chwila ukazania się pierwszej gwiazdy n niebie. Na stole zasłanym sianem i nakrytym białym płótnem naczelne miejsce zajmował opłatek, w całej Polsce wieczerza wigilijna rozpoczynała się od ceremonii łamania opłatkiem i składania sobie życzeń.

Opłatek pełnił jeszcze inne, dodatkowe funkcje w naszej obyczajowości, gdy już we wszystkich domach i „ludzi i zwierzęta sprawiedliwie obdzielono” pozostały opłatek przeznaczano na ozdoby, które stanowiły świąteczną dekoracje izb, zazwyczaj wieszano je na nitce przy suficie, pod wizerunkami świętych, a także ozdabiano „podłaźniczki” (czubki jodły, świerka lub sosny) –odpowiednik dzisiejszej choinki.

Do tych tradycji od wielu lat nawiązuję Muzeum Regionalne w Łukowie organizując w okresie adwentu warsztaty dla dzieci i młodzieży „robienia tradycyjnych ozdób „z przed lat”.

W tegorocznych warsztatach prowadzonych przez Panie: Beatę Wereszczyńską – członka Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Elżbietę Sadło działającą na co dzień w Stowarzyszeniu Twórców i Artystów Gminy Łuków udział wzięła rekordowa liczba uczestników – ponad 800 osób (w 2011 r. – 560) w wieku „od przedszkola do seniora” – ozdoby wykonywali zarówno przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Przylądek” jak i słuchacze Uniwersytetu III Wieku działającego w Łukowskim Ośrodku Kultury.

Wśród 879 uczestników wiele osób musiało dojechać na zajęcia min. z Gołąbek, Strzyżewa, Dąbia, Trzebieszowa, Huty Dabrowej.

Uczniowie z Huty Dąbrowej uczestniczyli w warsztatach w dwóch grupach, jedna z nich ozdoby choinkowe wykonywała 6 grudnia – była to jedyna grupa w ten Mikołajkowy dzień, z tej okazji Muzeum przygotowało niespodziankę – wszyscy otrzymali materiały promocyjne Muzeum oraz wzięli udział w losowaniu „świątecznych słodyczy” i nagrody specjalnej rzeźby „Anioł” - dłuta Roberta Sadło.

Na specjalną pochwalę zasługuje Miejskie Przedszkole nr 3 w Łukowie, którego wychowankowie praktycznie w 100% uczestniczyli w świątecznych zajęciach. Najwięcej uczniów, którzy wykonali ozdoby ze słomy, bibuły i opłatka reprezentowało tradycyjnie już Szkołę Podstawową nr 4 z oddziałami integracyjnymi im. Bronisława Chącińskiego w Łukowie oraz Szkołę Podstawową nr 1 im. Ks. G. Piramowicza w Łukowie.

Dzięki zajęciom, ich uczestnicy nie tylko wykonali tradycyjne ozdoby świąteczne, ale też mogli poczuć zbliżający się czas świąt nie tylko poprzez reklamy w mediach i zakupy w centrach handlowych, ale także w otoczeniu kultury i tradycji.

Wszyscy uczestnicy świątecznych warsztatów zwiedzili nowe ekspozycje muzealne.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2012-12-18 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów