mapa strony   |
SmodCMS

 

Ojczyzna, pamięć, tożsamość - GBP Krynka

Pierwsze w tym roku spotkanie humanistów w Bibliotece Publicznej w Krynce zostało pomyślane jako forma uczczenia 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Ważną, i wartą zaznaczenia, nowością zajęć był fakt, że odbyły się one w nowym miejscu – siedzibie, jaką biblioteka zajmuje od nowego roku, oraz że warsztaty zaszczycili swą obecnością reprezentanci dwóch pokoleń – młodych i starszych.

Na początku spotkania wspólnie zastanowiliśmy się na tym, czym jest dla nas ojczyzna, jakie skojarzenia przywodzi nam na myśl słowo „Polska”. Dość szybko okazało się, że „ojczyzna” znaczy wiele: ziemię, ludzi, język, groby, pieśni, Kościół, stolicę (państwową – Warszawę i tę duchową, Częstochowę, a także inne ważne miasta naszego kraju), ludzi kultury, przyrodę, pejzaż polski, poczucie tożsamości. Nasze myśli powędrowały zarówno w stronę „wielkiej” ojczyzny – Polski, jak i ku naszej małej ojczyźnie – Krynce, Ziemi Łukowskiej. Jako tło dla rozważań prowadząca zaproponowała „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej oraz „Rzadko na moich wargach” Jana Kasprowicza. Szczególnie cenna była wymiana myśli, spostrzeżeń, uwag i wspomnień między starszymi paniami a młodymi uczestnikami zajęć; było to przedstawienie dwóch punktów widzenia sprawy drogiej sercu. Bibliotekarka pokazała nam książki dotyczące walk powstańczych na Ziemi Łukowskiej i pobliskich terenach. Na koniec obejrzeliśmy reprodukcje obrazów wielkiego malarza, romantyka, Artura Grottgera – a wśród nich słynny, ujmujący czułością przedstawienia, dyptyk Rok 1863 –„ Pożegnanie i Powitanie”.

W najbliższym miesiącu przyjrzymy się postaci i poezji Wisławy Szymborskiej, a to z okazji pierwszej rocznicy śmierci Noblistki oraz z okazji otwarcia w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawy „Szuflada Szymborskiej”.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2013-02-05 przez: * webadmin * w kategoriach: Biblioteki
Ostatnio edytowane dnia: 2013-02-05
| Wróć do listy artykułów